Ana Sayfa Taksitle Ev Toki’den Faizsiz Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü

Toki’den Faizsiz Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü

İnsanlar, başlarını sokacakları kendilerine ait bir evleri olmasını isterler. Özellikle her ay kira ödeyen kişiler için bu büyük bir hayaldir. Günümüzde ev sahibi olabilmek için çeşitli metotlar bulunuyorsa da peşinatsız ev almanın zorluğu ya da banka faizlerinin kişinin belini bükmesi ev sahibi olma oranını düşürmektedir. Ancak ev sahibi olmak için tüm seçenekler tükenmiş de değildir.

Ülkenin dört bir yanında faaliyet gösteren ve orta gelirleri ev sahibi yapmak amacıyla oluşturulan Toki sistemi bu açıdan çok önemlidir. Yüz binlerce kişinin kullandığı bu sistemle kiradan kurtulmak mümkündür. Toki’nin sisteminde faiz olduğundan bazı insanlar buna sıcak bakmayabilir. Toki sistemi içerisinde de bazı özel durumlarda Toki faizsiz konut kredisi uygulamasına gidebilmektedir.

Toki’den Faizsiz Ev Alma Şartları

Toki’den faizsiz kira öder gibi ev sahibi olabilmek için bazı özel şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlayanlar faizsiz ve düşük fiyatlara ev alabilmektedir. Şartlar şunlardır:

  • Şehit ailesi olmak
  • Harp ve vazife malulü olmak
  • Dul veya yetim olmak

Toki’den Faizsiz Ev Almak İçin Yapılması Gerekenler

Faizsiz bir şekilde Toki’den ev almak için gereken şartlar sağlanıyorsa ikinci aşama başvuruların nasıl yapılacağıdır. Kiracı ev sahibi olmak için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü kapsamında haklarının olduğuna ilişkin bir belge almalıdır. Alınan bu belge ve diğer evraklarla birlikte Ziraat Bankası şubelerinden birine başvurmaları yeterli olacaktır.

Günümüz şartlarında kredisiz ev almanın zorluğu herkesin malumudur. Bunun yanı sıra kredilerin faizleri de ayrı bir endişe konusu olmaktadır. Toki bu uygulamayla gerekli şartları sağlayanlar için bunları ortadan kaldırmaktadır.

Toki’den Faizsiz Konut Kredisi Alanlara Ek Ayrıcalıklar

Toki sistemi kapsamında taksitle araba alır gibi faizsiz konut almak için yapılan başvurularda, harp ve vazife malullüğü aylığı alanlar ayrıca ipotek ve topu tescil harcından da muaf tutulacaktır. Yani faiz olmadan konut kredisi alma hakkına sahip bu kişiler, tapu tescil ve ipotek harcı ödemekle yükümlü olmayacaklardır.

Bunun dışındaki bazı yöntemlerle de ev sahibi olunabilir. Banka kredileriyle ve özel kuruluşlarca gerçekleştirilen senetle ev almak metotlarıyla da bir konut sahibi olunması mümkündür.