Ana Sayfa Kira Öder Gibi TOKİ’den Ev Alırken Acele Edilmemeli

TOKİ’den Ev Alırken Acele Edilmemeli

Peşinatsız ev sahipliği Toki açısından mümkün olmasa da ev alırken gerekli tüm desteği sağlamaktadırlar. Kura sonrası kredisiz ev hayalinizi, dairenizi hakkıyla kazandınız. Artık faizsiz kira öder gibi ev sahibi oldunuz. Taksitle araba satın alımı kadar kolay olmamakla beraber gerekli işlemleri de detaylıca bilmek gerekli. Maketle veya temsili benzer bir surette satın almış olduğunuz evin görseli de sizler için önemlidir.

Kiracı ev sahibi olmak için yaptığı birikim ve hayaller açısından aceleci olmamalıdır. İnsanların daire satın alırken yapmış olduğu birçok hata var. Senetle ev almak kadar sıkıntılı hale dönüşebilecek olan bu problemi ortadan kaldırmak için maddeler halinde Toki’den daire alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirteceğiz.  Kiradan kurtulmak için acele edip gerekli işlemleri sağlamadan, gerekli bilgi ve detayları öğrenmeden işlemlere başlamamak tüm daire sahipleri için faydalı olacaktır.

TOKİ’den Ev Alırken Bunlara Dikkat Edin

·         Olası kredi durumuna karşılık evin krediye uygunluk şartları araştırılmalıdır.

·         Daire tapusu hisseli veya üzerinde ipotek haciz bulunuyor mu dikkat edilmelidir.

·         Daire tapusunun kat irtifakı mı yoksa kat mülkiyeti mi olduğuna dikkat edilmelidir.

·         Evin anlaşılmış olan projesi üzerinde sonradan bir değişim yapılmış dikkat edilmelidir.

·         Daireye istenilen fiyat ve piyasa koşullarında ki dengi bir daireyle kıyaslamasını yaparak satın almak avantajınıza olacaktır.

·         Apartman düzeni ve komşu ilişkileri de sizleri yakından ilgilendiren bina içi huzurun önemli yapı taşlarıdır. Bunun dikkate alınması sizlerinde huzurlu bir yaşam sürmenize katkı sağlayacaktır.

  • Dairenizin okul, hastane, park, vb. sosyal alanlara yakınlığı sizler içinde önem taşımaktadır.
  • Daire içi teslim alınmadan önce dikkatlice gezilmeli ve teslim tutanağı imzalanmadan projeye uygun olmayan gerekli tüm işlemlerin yapılması yükleniciden talep edilmelidir.
  • Satın alınan dairenin iskan işlemlerinin tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Daire Satın Alındıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Dairenizi gerekli şartlar altında satın aldıysanız öncelikle bağlı bulunduğu belediyeye mal beyanında bulunulmalıdır. Sonrasında tüm daireler için gerekli ve zorunlu olan DASK işleminizi yaptırın. Son olarak ise elektrik, su, doğalgaz abonelikleriniz bulunmaktadır.