Ana Sayfa Kira Öder Gibi TOKİ’den ev alanlara devlet desteği

TOKİ’den ev alanlara devlet desteği

Ülkemizde toplu konut ismi geçtiğinde doğal olarak ilk akla gelen seçenek; TOKİ’dir. Zira TOKİ devlet destekli olarak kurulmuş olan ve yapı sektörünün lokomotif, konumunda olan bir kurumumuzdur. Bundan dolayı söz konusu kurumun çok sayıda farklı avantajlı seçenekleri vatandaşlara sunabildiği bilinmektedir. Peşinatsız ev sahibi olmak isteyenler için bu kurum mükemmel bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Yine kiradan kurtulmak isteyenler için TOKİ oldukça cazip seçenekler sunabilmektedir. Yakın zamanda mesleki alanlara yönelik olarak da devlet destekli toplu konut kampanyalarının düzenlendiği bilinmektedir. Bu kapsamda yeni evli çiftler için ilk kez ev alanlara 20 bin TL devlet desteği de gündeme gelmektedir. Bununla birlikte düşük gelirli bireyler için devlet destekli olarak TOKİ uzun ödeme planlarını devreye sokmaktadır. Böylece kredisiz ev almak isteyenlere gün doğmaktadır.

TOKİ’den Destek Almak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

TOKİ avantajlarıyla ön plana çıkan bir kurum olmakla birlikte söz konusu kurumdan destek alabilmenin bazı şartları da bulunmaktadır. Hane halkından kimsenin ev sahibi olmaması, bu desteklerden yararlanmanın ön şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler; TOKİ tarafından yapılan evlerin bulunduğu yerde en az 1 yıldan beri ikamet ediyor olmalıdırlar.

Hane halkı gelirinin belirli bir miktarın altında olması da TOKİ destelerinden yararlanmanın ön koşulu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca zaman zaman TOKİ kampanyalarına başvuran sayısı satışa sunulan konut sayısından çok daha fazla olmaktadır. Böyle zamanlarda kura çekişi sonrasında TOKİ’nin avantajlarından yararlanmak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte kiracı ev sahibi olmak istiyorsa; mutlaka bizzat kendisi TOKİ kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir.

Taksitle Araba Alma Yöntemleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Hemen herkes araba sahibi olabilmenin hayalini kurduğu için farklı seçenekleri gözden geçirerek kendilerine en uygun olan alternatifi değerlendirmek isterler. Elbette ki taksitle araba almak; pek çok kişiye cazip gelecektir. Bunun için toplam maliyetine ne olduğu mutlaka hesaba katılmalıdır. Zira taksitle araba alma hayaliyle; normalden çok daha pahalı bir şekilde araba satın almak da mümkündür.