Ana Sayfa Kira Öder Gibi TOKİ’den ev al kira öder gibi ev sahibi ol

TOKİ’den ev al kira öder gibi ev sahibi ol

İnsanların yaşamını düzenli bir şekilde devam ettirebilmesi için eve ihtiyacı vardır. Kirada oturmak ev ihtiyacını karşılamaktadır. Fakat uzun süre kiracı olan kişiler kiradan kurtulmak istemektedir. Bazı kişiler kiracı olmayı sevse de büyük bir kısım kiracı ev sahibi olmak istemektedir. Çünkü kiracı her ay gelirinin büyük bir kısmını ev sahibini verir. Fakat karşılığında elle tutulur bir mülke sahip olmaz. Bu durum oldukça can sıkıcıdır.

Ülkemizde ev sahibi olmak için çeşitli yollar mevcuttur. Senetle ev almak, TOKİ konutu fırsatlarını değerlendirmek, bankalardan konut kredisi almak bunlar arasındadır. Bankalardan konut kredisi almak bir dönem ev almak için çok fazla değerlendirilmişti. Fakat son zamanlarda konut kredisi faizlerinin ve ev fiyatlarının artması insanları farklı yollara yönlendirmiştir.

TOKİ Evlerinden Satın Almak

1984 yılından bu güne kadar kredisiz ev almak isteyenlerin hayallerini gerçekleştiren TOKİ, uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkanını sunmaktadır. TOKİ, il ve ilçe merkezlerinde uygun ve büyük arsaları değerlendirmektedir. Kamuya ait olan mülkleri yine kamu yararına güzel fırsatlar olarak geri sunmaktadır. Sınırlı sayıda inşa edilen toplu konutlara uygun olan fiyatlarından dolayı başvuru çok fazladır.

TOKİ, her yıl yeni projeler üretmektedir. Faizsiz kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunan konutlara sahip olabilmek için belirlenen tarihlerde, belirlenen miktardaki başvuru ücreti ile bankalara başvuru yapılması gerekir. Başvuru tarihleri arasında yapılan başvurular arasından kura çekilir. Çekilen kurada ev sahipleri belirlenir.

TOKİ Evi Alacakların Dikkatine

Ülkemizde insanlar ödeme kolaylığı sağladığından dolayı taksitle araba veya ev almayı tercih etmektedir. Hayat şartlarının zorlaşması, enflasyonun yükselmesi birikim yapmayı zorlaştırmaktadır. TOKİ’den ev almak isteyenlerden peşinat talep edilmektedir. Peşinat parası evin maliyetine göre değişmektedir. Ortalama 100 bin civarında olan evlerden 10 bin lira peşinat talep edilir.

Toplu Konut İdaresinin evleri peşinatsız ev sistemine uygun olmasa da benzerlerine göre daha ekonomik fiyatlara sahip olduğundan vatandaşlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. TOKİ’den alınan evlerin ödemeleri konutta oturmaya başladıktan sonra başlar. Bu durum hem kira hem konut taksiti ödemeyi ortadan kaldırır. Ödemeler 6 ay sabittir. 6 ay sonra enflasyonu durumu dikkate alınarak yeniden değerlendirilir.