Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Koşulları Nelerdir

TOKİ Koşulları Nelerdir

Toplu konut idaresi ev sahibi olmak isteyen dar ve düşük gelirli vatandaşlar için ev yapan bir kurumdur. Taksit tutarlarının düşük ve uzun süre vadeli evleri satışa sunan TOKİ kuruluşu şimdiye kadar milyonlarca kişiyi ev sahibi yapmıştır. Toki evleri aynı zamanda şehit ve gazi yakınlarına, engelli vatandaşlara da makul fiyatlarla satılıyor.

TOKİ çekilişine katılmak isteyenler öncelikle taksit miktarlarına bakarak ödeyebilecekleri miktar ile ilgili olan projenin çekilişine katılmalıdır. Böylece ödemelerde sıkıntı yaşanmayacaktır.

TOKİ Evlerine Başvuru Şartları Nelerdir?

Toplı konut idaresi sayesinde uygun fiyatlı olarak ev sahibi olmak için kurum tarafından belirlenen şartları sağlamak gerekiyor. Başvuru şartlarını sağlayan ve başvuru evraklarını tamamlayan vatandaşlar kurum tarafından yapılan TOKİ çekiliş hakkı elde ediyor. Yapılan çekiliş sonrası ise TOKİ kura sistemi ile ev sahibi edindiriyor. Alt gelir grubu için başvuru şartları;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Bulunduğu ilde veya ilçede bir yıl ve daha fazla süreyle ikamet ediyor olmak,
  • Hane gelirinin aylık 5.500 lira ve altında olması, İstanbul sınırlarında bu gelir 6.000 olarak belirlenmiştir.
  • Başvuru yapılan tarih itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak,
  • Ayrıca bu şartları sağlayan şehit yakınları ve gaziler, en az %40 engelli raporu olan vatandaşlar ve emekli kategorileri tarafından yapılan başvurular kurum tarafından ayrıca değerlendirilmektedir.

TOKİ’den Ev Sahibi Olmak İçin Gerekli Başvuru Evrakları

Başvuru şartları uyan vatandaşların başvuru için gerekli evrakları tamamlayıp kuruma ibraz etmesi gerekmektedir. Başvuru yapmak için istenen belgeler;

  • Kimlik fotokopisi
  • Özel kategori vatandaşlar için (şehit ailesi gazi vb.) emekli sandığından alınan hak sahipliği belgesi,
  • Engelli vatandaşlar için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan en az %40 engellidir raporu ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi.
  • Şehit ailelerine, gaziler ve dul ile yetimlere kura çekilişine girmeden ev verilecek, engelli vatandaşlar ise konut sayısının %5 i kadar sayıda ev hakkı tanınacaktır. Yapılan çekiliş sonrası TOKİ sonuçları kurumun kendi internet sitesinden öğrenilebilmektedir.