Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Konutlarının Özelliği

TOKİ Konutlarının Özelliği

Toplu Konut İdaresi, Türkiye genelinde gerçekleştirdiği farklı projeler ile ev sahibi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmaktadır. Türkiye’nin birçok ilinde yapılan sosyal konut projeleri ile her yıl binlerce dar ve orta gelirli vatandaş ev sahibi olabilmektedir. TOKİ, uygun peşinat ve taksit avantajları da sunmaktadır. TOKİ ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken çeşitli şartlar mevcuttur. Toplu Konut İdaresi’nin belirlediği şartları karşılayan vatandaşlar ev sahibi olmak için kuraya katılma şansı elde etmektedir.

Belirlenen TOKİ başvuru şartları arasında yaş, gelir durumu ve uyruk gibi şartlar bulunmaktadır. 25 yaşın altı kişiler TOKİ evleri başvurusu yapamamaktadır. 25 yaşın üstünde ve TC vatandaşı olan kişilerin yararlanabildiği başvurular yılın belli bölümlerinde yapılabilmektedir. TOKİ ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara üst gelir sınırı da koymuştur. Ayrıca ailesinin veya kendisinin üstüne ev veya arsa gibi tapuları olan kişiler de bu fırsatlardan yararlanamayacaktır. TOKİ projeleri; Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde daha fazla yapılmaktadır. Bu şehirlerin ilçelerinde de nüfus yoğunluğuna göre TOKİ projeleri hazırlanmakta ve başvurular alınmaktadır.

TOKİ Kuraları Nasıl Çekilir?

TOKİ projelerine başvuru yapan kişiler, kura sistemine dâhil edilecektir. TOKİ kura işlemleri kurumun belirlemiş olduğu tarihler içinde belirli merkezlerde yapılacaktır. Noter ve seyirci huzurunda yapılan kura sonuçlarının ardından ev sahibi olmaya hak kazanan kişilerin süreci başlayacaktır. Kurada ismi çıkmayan kişiler bir sonraki TOKİ projesine başvurma hakkına sahip olmaktadır. TOKİ sonuçları kurumun internet sitesinden de yayınlanmaktadır.

TOKİ Dairelerinin Özellikleri

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan sosyal konut projelerinde daireler 2+1 ve 3+1 şeklinde yapılmaktadır. İki ayrı daire türü içinde ayrı kura çekilmektedir. Dairelerin fiyatları ve ödeme şekilleri değişiklik göstermektedir. TOKİ çekiliş sürecinde dairelerin bir kısmı engelli kişilere ve şehit yakınlarına ayrılmaktadır. Geri kalanlar ise dar ve orta gelirli aileler için sunulmaktadır. Bu projeleri ve katılım şartlarını takip ederek herkes kendi bütçesine uygun TOKİ sistemi bulunmaktadır. Başvurulan projelerin açıklanmasından sonra çekilişlerin yapılması beklenmelidir. TOKİ tarafından belirlenen tarihte yapılan çekiliş sonucuna göre ev sahibi olanların evlerinin konumu belli olmaktadır.