Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Konutları

TOKİ Konutları

Ülkemizde mevcut bulunan konut gereksiniminin karşılanması amacıyla oluşturulan acil eylem planı niteliğindeki uygulamalar arasında olan toki evleri kurumsal yapısı ve yetkileriyle yayılım ve genişleme göstermiştir. Yenilikçi ve alternatif yaptırımlarıyla konut imalatı üzerinde belli model çizgisinde gerçekleştirilmesini sağlayarak gayrimenkul piyasasını ıslah etmeyi amaçlamaktadır. Kalite, ucuzluk, sağlamlı, işlevsellik gibi kriterler ön planda tutularak Türkiye’nin her şehrinde faaliyet göstermektedir. Bu kuruma başvuranlar kendi bütçelerine uygun olan olarak ev seçeneklerini değerlendirilebilir. Böylece aylık kira öder gibi bir taksitle evinize sahip olabilirsiniz.

Strateji olarak tamamlanan konutlarda gerekli hizmet birimleri ve altyapılarının tamamlanmış olarak sunulmasına dikkat edilmektedir. Ayrıca TOKİ, ana hedef olarak alt ve orta gelir grubu içinde olan aileleri bünyesinde toplamaktadır. Konut gereksiniminin yaşandığı yerleri belirlemek adına araştırma ve soruşturma metotlarını uygulamaktadır. Bu araştırmalar doğrultusunda eylem planlarını geliştirmektedir.

TOKİ Hangi Bölgelerde Yoğunluk Gösterir

Fakirliğin daha yoğun olarak yaşandığı ve özel sektörlerin daha az yatırım yaptığı bölgeler toki başvuru hususunda yoğunluğun olduğu yerlerdir. Güney ve Doğu Anadolu Bölgeleri en çok odaklanan yerlerdendir. Faaliyetler genişleyerek kırsal kesimlerden göç alan büyük şehirlerde de bu uygulamalara sıklıkla rastlanılır olmuştur. Toki kura yöntemiyle ev dağıttığı için adil bir sistem olarak da öne çıkmaktadır.

Yakın dönemde mahalle konsepti de toki sisteminin temel imalat yaklaşımlarından biri olmuştur. Bu stil üretimle beraber toplumsal birlik ve dayanışmanın devamlılığı kıstas alınmaktadır. Böylece sosyal gereksinimlere de cevap verilmiş olmaktadır. Kısaca toki çekiliş sonucu bir eve sahip olan aile burada mahalle kültürünü de yaşayarak toplumla iç içe olabilmektedir.

Kentleşmede TOKİ’nin Yeri

Ülkenin değişime ve gelişmişlik düzeyine bağlı olarak kentleşme de önemli bir aşama kaydetmiş ve üzerinde durulan bir nokta olmuştur. Son dönemlerdeki gayrimenkul fiyatlarında gözlenen artışla birlikte, ödeme gücü yüksek olmayan vatandaşların çarpık kentleşmeye neden olmamaları ve iyi bir konut sahibi olması için sisteme daha büyük görev düşmektedir. Düşük ücretlerle toki sonuçları açıklandıktan sonra dar gelirli aileler de kolayca ev sahibi olabilmektedir. Sonuçlara bakıldıktan sonra işlemlere belirlenen tarihlerde başlamak gerekmektedir.