Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Konutları kura İşlemleri

TOKİ Konutları kura İşlemleri

Anlam olarak, Toplu Konut İdaresi olan TOKİ; geliri düşük vatandaşları uzun vadeli fakat az ödemeli taksitlerle ev sahibi yapmaktadır. TOKİ Evleri vatandaşın ödeyebileceği bütçeye uygun büyüklüktedir. Fazla ödeyebilen vatandaş daha büyük ev alabilmektedir. TOKi Evleri, Devlet desteğiyle yapıldığı için, rağbet görmektedir. Depreme dayanıklı evler yapmayı hedefleyen TOKİ sayesinde kentsel dönüşüm kolaylaşmaktadır. TOKİ imkanlarından yararlanarak ev sahibi olan binlerce insan bulunmaktadır. Herkes kendi bütçesine uygun olarak bu projelerden yararlanabilmektedir.

TOKİ’ye Nasıl Başvuru Yapılır?:  TOKİ başvurusu için;

  • TC Vatandaşı olmak, 25 Yaşını doldurmuş olmak
  • Projenin bulunduğu il ve ilçelerde en az bir yıldır oturuyor olmak
  • Şehit aileleri, dul ve yetimler, harp malülleri hariç, daha önce Toplu Konut İdaresinden ev almamış ve kredi kullanmamış olmak.
  • Üzerine kayıtlı bir mülk olmaması(aile fertleri dahil)
  • Aylık aile gelirinin belli bir miktarın üzerinde olmaması

TOKİ Kurası Nasıl Çekilir?

TOKİ kurası katılım sayısının fazla olduğu durumlarda hak yememek için baş vurulan bir yöntemdir. TOKİ çekilişleri, noter huzurunda yapılmaktadır. Katılımın az, daire sayısının çok olduğu durumlarda kuraya gerek olmamaktadır. Kura çekilmesine gerek olmadığı durumlarda kayıt önceliği olanlar, önce ev seçebilmektedir. TOKİ Kura sonrası hak sahibi olamayan vatandaşlara ise, paraları iade edilmektedir.

 TOKİ Sonuçları Sonrası Neler Yapılır?

Çekiliş sonrası, daire sahibi olmaya hak kazananlar TOKİ’nin vereceği ilan tarihinde ilgili bankaya giderek satış sözleşmesini imzalar. TOKİ  sonuçları sonrası  İşlemler arasında peşinat ödemeleri de söz konusudur. Her projenin peşinat ödeme miktarı farlıdır. Ödemeler, imzanın atılmasını takip eden ayda başlar. Projelerin tüm detayları satış duyurularında yer almaktadır. Katılımcılar, belirlenen şartlar uygun olduktan sonra düzenli olmak şartıyla ödemelerini belirlerler.

TOKİ Sonuçları Sonrası Cayma Hakkı Bulunuyor mu?

TOKİ çekilişine katılıp sonrasında vazgeçenler için bir işlem uygulanıp uygulanmadığı çok fazla merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Cayma söz konusu olduğunda, hak sahibi vatandaş, imza süresinden sonra 14 gün içerisinde, cayma hakkına sahiptir ve hiçbir cezai işlem uygulanmamaktadır.  Bu sebeple imza atmadan önce kesin olarak karar verilmesi gerekmektedir.