Ana Sayfa Kira Öder Gibi TOKİ her keseye uygun ev yapıyor

TOKİ her keseye uygun ev yapıyor

Faaliyetlerine ilk olarak 1984 yılında başlamış olan TOKİ, kiradan kurtulmak isteyenler için avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Uzun yıllar kirada oturan kiracı ev sahibi olmak için çeşitli yollar ve yöntemleri araştırır. Bu incelemeler neticesinde kişi kendine ve kesesine en uygun olanı seçer. Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan mülkler dar ve orta gelirli vatandaşlara ev sahibi olma fırsatı vermektedir.

Kiradan kurtulma hayallerini gerçekleştirmek isteyenler senetle ev almak dahil olmak üzere çok çeşitli yollara başvurmaktadır. TOKİ bu yollar arasında en uygun fiyatlı imkanlara sahiptir. En çok takip edilen projeler arasında yer alan TOKİ konutları ülkemizin 81 ilinde ve ilçelerinde aktif olarak hizmet vermektedir.

TOKİ’den Konut Alacakların Dikkatine

Geçinmenin maddi olarak zorlaştığı günümüzde kiracılar peşinatsız ev almanın yollarını aramaktadır.  Peşinatsız konut alma fırsatı olmasına rağmen en uygun konutlar TOKİ’dedir. 81 il ve ilçe merkezlerinde uygun arazilerde yapılan konutlar ekonomik fiyatlara sahiptir. Konutların projeleri her yıl değişmektedir. Kamu kaynaklarının etkin bir şekilde değerlendirilerek tekrar kamuya dönüşü sağlanmaktadır.

Vatandaşlara kredisiz ev alma fırsatı sunan TOKİ projeleri sahip olduğu şartlarından dolayı yoğun ilgi görmektedir. Konutlar sınırlı sayıda yapılmaktadır. Belirlenen tarihler arasında uygun şartları taşıyanların başvurması istenir. Talebin fazla olmasından dolayı ev sahipleri çekilen kura ile belirlenmektedir. Konutlar genellikle dar ve orta gelirli vatandaşlara hitap edecek şekilde tasarlanıp ücretlendirilmektedir. TOKİ’de amaç zaten evsiz vatandaşın kalmamasını sağlamaktır.

Kira Öder Gibi TOKİ’den Ev Almak

Para biriktirmek günümüz şartlarında zor olduğundan insanlar taksitle araba ve ev almayı tercih etmektedir. TOKİ konutlarından ev almaya karar verenler şunları dikkate almalıdır:

  • Toplu konutlardan ev satın alanlar aldıkları evde oturmak zorundalar. Kiraya vermezler. Oturmadıkları tespit edildiğinde sözleşmesi kamu idaresince feshedilir.
  • Evin maliyetine göre peşinat talep edilmektedir. Ortalama 100 bin liralık ev için 10 bin peşinat alınır. Peşinatı veremeyenler evi alamazlar.
  • Evlerin ödemesi faizsiz kira öder gibi olup 6 aylık sabit olarak değerlendirilir. 6 aydan sonra enflasyon değerlerine göre yeniden fiyatlandırılır.