Ana Sayfa Ev Kredisi Toki Evleri Kiraya Verilir Mi?

Toki Evleri Kiraya Verilir Mi?

TOKİ ülke genelinde gerçekleştirdiği projeler ile ev sahibi olmayan vatandaşların ev almasını sağlamaktadır. Düzenlenen 50 bin civarı TOKİ konut projeleri ile Türkiye’nin birçok ilinde güzel ve uygun fiyatları evlerin satışını yapmaktadır. Orta ve dar gelire sahip olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği TOKİ evleri, uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. TOKİ konutlarından ev sahibi olan kişiler, sahip oldukları evlerin kiraya verilip verilmeyeceği konusunu araştırmaktadır. TOKİ evlerinden satın alma şansına sahip olan kişilerin evlerini kiraya verme durumları bazı etkenlere göre farklılık göstermektedir.

TOKİ Başkanlığının vatandaşlara sunduğu konut projelerinden yararlanmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Türk vatandaşı olmak, 25 yaş ve üzeri olmak ve daha önce TOKİ evlerinden satın almamış olmak gibi şartlar mevcuttur. TOKİ evlerinden alan ve evi kiraya vermek isteyen kişiler için de belirli şartlar bulunuyor. Alt gelir grubu projesi evlerinden alan kişilerin sözleşme süresi boyunca borç bitene kadar ailesinin veya kendisinin ikamet etmesi gerekiyor. Normal yapıda evlerden alan kişiler ise evlerini belirli sözleşme şartlarına uygun olarak kiraya verebilmektedir.

TOKİ Emeklilere Ev Projesi Başvuru Şartları

TOKİ’nin emekli vatandaşlara sunduğu konut projelerine katılmak isteyen ve TOKİ kura listesine girmek isteyen kişiler için belirli şartlar bulunuyor. Sadece emekli vatandaşlar için sunulan konut projelerine katılma şartlarından ilki başvuran emeklinin üzerine ait başka bir ev olmaması gerekliliğidir. Aynı zamanda başvuran emeklinin eşinin veya çocuklarının üzerine ait daire olduğu takdir de bu projeden yararlanılmamaktadır

Kendisine ait tarla, arsa veya bahçe bulunan emeklilere ise TOKİ başvuru konusunda engel bulunmamaktadır. Daha önce TOKİ projelerinden yararlanan ve ev satın alan emekliler ise bu hizmetten yararlanamayacaktır. Ayrıca bu kuralara katılmak isteyen emeklilere 3 Bin 200 Lira tutarında hane geliri şartı koyulmaktadır.

TOKİ Evleri Kurası Ne Zaman?

TOKİ tarafından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar kura ile ev sahibi yapılmaktadır. Şehitlerin yakınları, gaziler, dul ve yetimler kurasız ev sahibi olma hakkına sahiptir. Engelli vatandaşlara ise yüzde 5 oranında ev ayrılmaktadır. TOKİ Çekiliş işlemleri engellilere ve emeklilere ayrılan kontenjanların ardından yapılacaktır. TOKİ sonuçları ise TOKİ Başkanlığı tarafından belirlenen tarihlerde açıklanacaktır.