Ana Sayfa Ev Kredisi TOKİ Evleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TOKİ Evleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TOKİ projesi kapsamında yapılan toplu ve sosyal konut çalışmaları, özellikle deprem riski taşımakta olan binaların afet sırasında yıkıma ve ölüme sebebiyet vermemesi adına konutların başvuru ve çekiliş süreci ile gerçekleştirilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyenler özellikle alt gelire ve orta gelire sahip olan aileler olmaktadır. Bunun yanı sıra Toki evleri için başvurularda bulunulması adına belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. 25 yaşını dolduran ve en fazla 4.500 ila 6.000 Türk Lirasının bulunduğu gelire sahip kişiler tarafından çekilişlerde yer alabilme fırsatı doğmaktadır.

Taksitli Konut Sahibi Olmanın Belirli Şartları Bulunuyor

Toki kura içerisinde yer almak ya da toki çekiliş içerisinde bulunmakla ev sahibi olmanın dışında, hak sahibi kişiden de belirli sözler istenilmekte ve sözleşme içerisinde de bunlara yer verilmektedir. Toki toplu konut projesi ile evini edinen ve ödemelere başlayan başvuru sahipleri, konutunun borcunu ödeyene kadar hiçbir şekilde yatırım amacıyla konutunu kullanabilme hakkına sahip değildir. Taksitli olarak ev alabilmenin kuralları arasında bulunan bu şartlar karşılanmadığı takdirde belirli cezai yaptırımlara da ortam hazırlayabilmektedir.

Proje kapsamında alt gelir grubu projelerinde hakkı bulunan kişiler, sahip oldukları konutları, borcunun tamamen bitişine kadar devir hakları bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra sözleşmesi bulunan yapının borcunun tamamlanmasına kadar alıcı ya da ailesinin evde yaşama koşulu da aranmaktadır. Alıcının, eşinin ya da çocuklarının evde ikamet etmemesi durumunda, bu durum tespit edilir edilmez sözleşmeler tüm hükmünü kaybetmektedir.

Sözleşme Şartları Unutulmaması Gereken Ciddi Sonuçlar İçermektedir

Doğru olmayan bir açıklama durumunda, kura içerisinde söz ve hak sahibi bulunan kimselerin konut almak adına hakları artık olmayacak ve iptali sağlanacaktır. Toki başvuru bu anlamda son derece hassas ve her türlü ihmal karşısında takiplerini sürdürecek ciddi bir çalışma ekibine sahiptir. Sözleşme şartlarına uyulmadığı durumlarda fesih edilen projenin ardından ödenmiş olan taksit tutarları da faiz olmadan iade edilmektedir. Toki sonuçları ile ev sahibi olan kişilerin bu anlamda sözleşme şartlarına dikkat etmesi ve kurallara bu sebeple uymaya özen göstermesi gerekmektedir.