Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır

Toplu konut idaresi tarafından dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş kurumdur. TOKİ başkanlığı tarafından yıl içerisinde dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın ev ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belirli aralıklarla TOKİ çekilişi yapılmaktadır. Başvurular alındıktan sonra noter huzurunda toplu çekilişlerle TOKİ evleri sahiplerini bulmaktadır. Peki TOKİ başvurusu için kimler başvuruda bulunabilir. Bu sisteme başvuracak olanların sahip olması gereken özellikler var mıdır?

TOKİ evleri her düzeyde aileler için yapılan ve her gelir düzeyine uygun olarak seçenekler sunmaktadır. 1+1 2+1 3+1 ve 4+1 olarak birçok metre karede evler inşa etmekte ve her gelir düzeyindeki vatandaşlara hitap etmektedir.  TOKİ evleri dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlarımız tarafından oldukça rağbet görmektedir. Ev fiyatları ise projenin yapıldığı muhite göre değişmektedir. Büyük şehirlerde ev fiyatları çok yüksek olurken küçük şehirlerde ve ilçelerde bu fiyatların daha uygun olduğu görülmektedir. Ev satın alacak olan kişilerin bu farkı bilmesi ödemelerini kolaylaştıracaktır.

TOKİ Başvurusu

TOKİ evleri sahibi olmak için başvuracak kişilerin üzerlerinde herhangi bir konut bulunmaması ve daha önce Toplu konut idaresince satılan bir konuta sahip olmamış olması gerekmektedir. Başvurular için Tok inin belirlemiş olduğu başvuru ücretlerini bankaya yatırdıktan sonra TOKİ başvurusu kabul edilen kişiler TOKİ çekilişleri için belirtilen günü beklemektedir.

TOKİ Çekilişleri Nasıl Yapılmaktadır.

Başvuruları kabul edilen vatandaşları Tok inin ilan ettiği günde noter huzurunda TOKİ kuraları yapılmaktadır. TOKİ Kuralarında isimleri çıkan vatandaşlara evleri teslim edilmek üzere tekrar toplu konut idaresi tarafından belirli sözleşme ile evler teslim edilmektedir. Ev sahiplerinin TOKİ tercih etme sebeplerinin en başında kira öder gibi ev sahibi olmaktır.

TOKİ sonuç öğrenme için Türkiye’nin birçok ilinden başvuruları alınan vatandaşların kuralar çekildikten sonra, Toplu konut idaresi tarafından resmi internet sitelerinde yayınlanmaktadır. TOKİ kura listesine katılamayan, TOKİ başvuru işlemleri yapmış vatandaşlar, ev sahibi olup olmadıklarını öğrenebilmektedirler.  TOKİ çekilişlerinde isimleri çıkmayan vatandaşlar, Bir başka TOKİ evleri projesine de başvuru yapabilmektedir. Toplu konut idaresi tarafından sürekli yayınlanan başvurular için sürekli takip etmek gerekmektedir.