Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Başvurusu Nasıl Olur

TOKİ Başvurusu Nasıl Olur

1984 yılında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile TOKİ kurulmuştur. Bu kurumun kuruluş amacı ülkedeki herkesin ev sahibi olabileceğinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla ortaya çıkan bu kurum kurulduğu yıldan bu güne kadar birçok insanın ev sahibi olmasını sağlamıştır.

Toplu Konut İdaresi tarafından veya iştirakçi şirketleri tarafından inşa edilen konutlar TOKİ evleri olarak anılmaktadır. Farklı niteliklerde inşa edilen toplu konutlar ile ülkemizin planlı kentleşmesine katkıda bulunmaktadır. Gerekli görüldüğünde afet konutları, dar gelirliler için sosyal konut projeleri, altyapı ve çevre düzenlemeleri, sosyal hizmete yönelik cami, okul, sosyal hizmet binası, iş yeri, kültür merkezi gibi yapılarda TOKİ ve iştirakçi şirketler tarafından yapılmaktadır.

TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılır?

TOKİ her yıl birçok şehirde yüzlerce konut yaparak satışa sunmaktadır. TOKİ başvurusu yapmak için, konutun bulunduğu kentte Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine giderek, Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamanız, gerekli şartları yerine getirmeniz gerekir. TOKİ orta ve alt gelir seviyesindeki vatandaşlara uzun vadeli taksitlere, kira öder gibi ev sahibi olma imkânı tanır. Evin bedelinin %10’ nu peşin olarak ödenir. Taksitler her yıl memur maaş artış katsayısına göre düzenlenir.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ evlerinden almak ve TOKİ kura çekilişine katılmak için kişilerin daha önce TOKİ’den ev almamış olmaları ve TC. Vatandaşı olmaları gerekmektedir. TOKİ çekiliş kuralları içinde yirmi beş yaşını doldurma şartı da vardır. Çocuklu ve dul kadınlar için yaş sınırı aranmamaktadır. Aileden tek bir kişinin başvurusu kabul edilir. Aile fertlerinin de üzerine kayıtlı konutu bulunmamalıdır. TOKİ başvuruları farklı kategorilere ayırılmaktadır. Şehit ailesi, gazi, dul ve yetimler ve engelliler için kontenjan ayrılmıştır.

TOKİ Çekilişi Ve Sonuçları

TOKİ konut başvuruları alındıktan sonra noter huzurunda ve canlı yayınla kura çekilişleri gerçekleştirilir. Başvuru sayısı konut sayısından az olursa kura çekilişi yapılmaz ve kontenjanlara göre hak sahiplerine konutları teslim edilir. TOKİ sonuçları Toplu Konut İdaresi resmi WEB sitesi tarafından duyurulmaktadır. Sonuçların belli olmasından sonra istenen belgelerle işlemlerin başlatılması gerekmektedir.