Ana Sayfa Taksitle Ev TOKİ Başvuru Koşulları Neler

TOKİ Başvuru Koşulları Neler

Her insan ev sahibi olmak, kendi evinde oturmak ister zira kira vermek son derece can sıkıcı bir durumdur. Üstelik sahip olamayacağınız bir eve her ay para vermektense ev sahibi olmak çok daha akıl karıdır ama kimi zaman insanlar mevcut gerçeklikleri ile nedeni ev sahibi olamaz ve hatta bunu düşünemez bile ama son yıllarda TOKİ aracılığı ile birçok insan kendi evine kavuşmuş durumda.

Önce kavramın ne olduğuna bakmak gerekir ise bu bir kısaltma ve Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi anlamına gelen ilgili bakanlığa bağlı olan resmi bir kurumdur. Bu kurum toki evleri ile Türkiye’nin hemen her yerinde az gelirli insanları aylık kira öder gibi ev sahibi yapar. Uygun taksit seçenekleri ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu fırsatı kaçırmaması gerekmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

İnsanlar toki başvuru nasıl yapılır bilmiyor ve merak ediyorlar. Öncelikle kurum tarafından yayınlanan ilanları takip ederek toki çekiliş hakkı kazanmak için başvuruda bulunmak gerekiyor. Herkes bu evlere sahip olamıyor. Bunun için mutlaka kendisine ait kişinin evinin olmaması, dar gelirli olduğunu belgelemesi gerekiyor.

Bu iki konunun dışında başvuru yapılan kentte en az bir yıldır yaşamış olmak gerekiyor. Farklı bütçelere farklı uygun tarzda evler bulunuyor ve insanlar bunlardan kendisine en uygun olana başvuruyor. Bu sistemin temel amacı dar gelirlilere ev sahibi olma imkanını tanımaktadır. TOKİ ile ev sahibi olacaklar taksit seçeneklerini kendileri ödeyebilecekleri şekilde ayarlamaktadır. Bu durum herkesin kazancına göre taksit ödeyerek ev sahibi olmasıdır.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Yaşanılan kente göre bir artı bir, iki artı bir, üç artı bir gibi farklı büyüklüklerde evler bulunuyor. Kişinin önce başvuru formunu doldurması sonrasında toki kura sonuçlarını beklemesi gerekiyor. Eğer kişi toki sonuçlar listesinde kazanan kişilerden birisi ise kendisinden istenen evraklar ile Toki’ye başvurması, varsa en ödemesi yapması ve sözleşmeyi imzalaması gerekiyor. 2 + 1 olan evlerde tüm borç bitene kadar ev satılamıyor ve haklar bir başkasına devredilemiyor. Bu da TOKİ’nin taksitlerin ödenmesi konusunda sıkıntı yaşamaması anlamına gelmektedir.