Ana Sayfa Ev Kredisi Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi Nedir?

Araç sahibi olmayı herkes ister. Her yere daha kolay ve kısa sürede ulaşır. Ancak araçların fiyatları düşünüldüğü zaman satın almak çok kolay değildir. Birikimi veya bir miktar parası olmayan kişiler içinde seçenekler sunulmaktadır. Bir mülk, araç ya da ihtiyacı karşılayabilmek için bankalar kredi sistemini kurmuşlardır. Belli bir faiz oranında bankadan borç alınır ve belirlenen ödeme planına geri ödenmektedir. Taşıt kredisi ise araç satın almayı düşünen kişilere verilen kredi çeşididir.

Taşıt kredisinde ise sıfır kilometre ile 2. el araç kredisi olarak da ikiye ayrılmaktadır. İkinci el bir araç almayı düşünüyorsanız en önemli nokta aracın yaşıdır. Belirlenen yaş aralığında değil ise başvuru kabul edilmez. Başka bir seçenek ise faizsiz kampanyalar sunan Katılımevim olabilir.

Taşıt Kredisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi çekmeden önce taşıt kredisi faiz oranları takip edilmelidir. Çünkü faiz oranı arttıkça ödenecek toplam borçta artmaktadır. Zaman zaman bankalar düşük faizli krediler açmaktadır. Eğer bu dönemde kredi çekerseniz çok daha az bir fark ödersiniz. %0,97 ile %0,92 birbirine çok yakın görünse de hesaplandığında fark çok daha fazla olmaktadır.

Faiz oranının yanında vade süreside çok kritiktir. Aynı faiz oranı ne kadar yüksek olduğundaki gibi vade süresi de o kadar uzun ise ödenecek toplam borç artacaktır. En uygun faiz oranı ve süre ile araç almak için dikkatli bir şekilde plan yapılmalıdır.

Araç kredisi şartları düşünüldüğü zaman kredi notu çok önemlidir. Puan ne kadar yüksek ise kredinin çıkma ihtimali de o kadar yüksek olmaktadır. Bankaların belirlediği özel şartlarda olabilmektedir. Kredi başvurusunda belgelere eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Kısa bir süre içinde banka geri dönüş yapmaktadır.

Taşıt Kredisi Başvuru Süreci ve Aşamaları Nasıldır?

Araç kredisi başvurusu yapmadan önce istenen belgeler öğrenek hazırlanmalıdır. Başvurmadan önce bir hesap yapmakta fayda vardır. Sizleri ne tür masrafların beklediği, faiz oranına bağlı olarak farkın hesaplanması, aylık taksitin ne kadar olduğudur.

Kredi başvurunuz kabul edilirse daha sonra sıra sözleşme ve ödeme planın hazırlanmasına geçmektedir. Bu aşamada beklenmedik bir tablo ile karşılaşmamak için önemlidir. Kredi çekildikten sonra gelecek ayı takiben ilk taksit ödemesi başlamaktadır. Son taksitin ödenmesi ile de tamamlanmaktadır.