Ana Sayfa Taksitle Ev Taksitle ev nasıl alınır?

Taksitle ev nasıl alınır?

Ülkemizde taksitle bir şeyler almak daha kolay olduğundan konut konusunda da Taksitle ev alma düşüncesi hakimdir. Yaşam şartlarının zor olması, aylık gelirin vatandaşların genelinde düşük olması birikim yapmayı engeller. Birikimin olmaması peşinatsız ev sistemlerine talebin artmasını sağlar. Uzun yıllar kirada oturanlar ödediği kira masrafının hesabını çıkardığında bir değil iki tane ev alabileceğini fark eder.

İki ev ücreti bütçede çıkmasına rağmen elle tutulu bir sonucun olmaması insanları rahatsız eder. Bu noktada yapılacak il adım kiradan kurtulmak olacaktır. Kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olacağı bir yöntem bulmak ise ikinci adımdır. Günümüzde kira öder gibi ev sahibi olmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerin her biri farklı olduğundan sundukları imkanlar iyice araştırılmalıdır.

Taksitle Ev Sahibi Olma Yöntemleri

Arayış içinde olanlara taksitle ev sahibi olmak yöntemlerinden kısaca bahsedilmelidir. Bu yöntemler:

  • Kredi Çekmek: Kredi çekmek taksitle ev al düşüncesine hitap eder. Çünkü ödemeler aylık yapılır. Fakat kredide faiz var ve günümüzde faiz oranları oldukça yüksektir. Geri ödemede ödenen miktarın fazla olması, dosya masrafı ve evin ortalama yüzde 70’nin kredi olarak verilmesi kredisiz ev alma yöntemlerini cazip kılmaktadır. Katılım bankaları faizsiz ev kredisi vermektedir. Fakat katılım bankalarında da peşinat talep edilir.
  • Kooperatife dahil olmak. Güvenilir kooperatiflerle olduğu müddetçe taksitle ev almak için kullanılır bir yöntemdir. Fakat kooperatifin bitmesi ödenen taksitlere bağlı olduğundan teslimi gecikebilir. Bu durum ise kiradan kurtulmak isteyenleri rahatsız eder.

TOKİ ve İmece Usulü

Hangi durum seçilirse seçilsin kiracıya ev alırken peşinatının olması büyük kolaylık sağlayacaktır. Ev almak için başvurulan sistemlerde ödenen peşinat taksit miktarlarını düşürür. Taksitli ev sahibi olma yöntemlerinden biri olan TOKİ’de bile peşinat istenir. Fakat istenen peşinat yüzde 10 civarında olup taksit miktarlarını düşürmek amacıyla alınır.

Peşinat istenmeden ev alma imkanı sunan Katılımevim ise nadir kurumlar arasındadır. Katılımevim mantığında hizmet veren kurumlarda imece ve dayanışma vardır. Ödeme vadesine göre gruplandırılan kişilerden alınan paralar bir havuzda toplanır. Toplanan paralarla çekilen kura neticesinde her ay bir kişi ev sahibi olur. Kuralar noter huzurunda çekilir. Yardımlaşma sayesinde gruptaki herkes peşinatsız, kredisiz, faizsiz, taksitle ev sahibi olur.