Ana Sayfa Taksitle Ev Senetle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Senetle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Ticarette çok eski bir alışveriş yöntemi olan senet, piyasa koşulları ile günümüzde ev satışlarında da kullanılan bir yöntem haline geldi. Kredisiz ev almanın en bilinen yolu olan senetle ev alma yönteminin garantili olması gerekmektedir. Bankalardan konut kredisi kullanmak istemeyen tüketiciler senetle ev alma yolunu seçerler. Bunun yanı sıra bankalardan kullanılan ev kredilerinin gerek masrafı gerek ekspertiz masrafı gerekse hayat sigortası masrafı tüketiciyi sıkıştırmaktadır. Taksitle ev al düşüncesiyle bankadan ev kredisi almak yine tüketiciyi maddi olarak yormaktadır.

Kiraladıkları evlerde hayatlarını sürdüren kişiler her ay ödeyecekleri kira yerine ev alıp ev taksit ödemeyi tercih ederler. Kira öder gibi ev taksiti ödeyip, kendi evinde rahatça yaşamını sürdürmek her vatandaşın hakkıdır. Fakat maddi birikimi olmayan tüketiciler konut kredilerinde mutlaka birikim olması gerektiği için senet yoluyla konut sahibi olma yolunu seçerler. Kiracının ev alabilmesi için finansman desteği sağlayan banka dışındaki finans kuruluşları evin değerine ve ödeyecekleri taksit sayısına göre grup oluştururlar. Böylece tüketici her ay taksit ödemeye başlar. Her ay yapılan çekilişlerle bir kişi ev sahibi olmaya hak kazanır.

Senetle Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yıllarca para kazanarak bir birikim sahibi olmaya çalışmanın amacı ev ya da araba sahibi olmaktır. Bu amaca kolay yoldan ulaşmak isteyenler ise banka kredilerine başvurmaktadır. Fakat günümüzde birikim yapmak oldukça zor bir durum. Gerek geçim sıkıntısı gerek işsizlik gerekse ülke ekonomisinin hızla düşmesi derken vatandaş büyük sıkıntılar yaşıyor. Aynı sıkıntılar inşaat firmaları için de geçerli. Öyle ki alım gücünün hızla düştüğü ülkemizde inşa edilen konutlar, inşaat firmalarının elinde kalıyor. İşte bu sebeple pek çok firma senetle ev satmaya başladı.

Dikkat Edilecek Hususlar;

Senetle ev almak tüketicilere cazip gelebilir. Fakat bu konuda oldukça dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Öncelikle, senetle ev almaya karar verdiyseniz, inşaat firmasının güvenilir olmasına dikkat edin. Adı bilinen inşaat firmaları adının kötülenmesini istemezler. Yine inşaat firmasının önceki projelerini araştırın. Böylece projelerin yapım süreciyle ilgili bilgi sahibi olun. Yapı ruhsatı olduğundan emin olun. Kat ittifakı olan projelere yönelin. İnşaat bitirme sigortası olduğunu öğrenin. Senet üzerinde mutlaka nama olmasına özen gösterin.