Ana Sayfa Kira Öder Gibi Senetle Nasıl Ev Alınır?

Senetle Nasıl Ev Alınır?

Bir ev sahibi olabilmek pek çok kişinin hayalidir. Fakat, isteğe uygun bir ev bulunsa da yaşam koşullarının getirdiği zorluklardan dolayı ev sahibi olmak oldukça zordur. Günümüzde tüketicilerin ev sahibi olabilmesi için birkaç seçenek mevcuttur. Katılım bankalarından alınan konut kredileri ya da senetle ev sahibi olmak. Bu iki seçenekten hangisinin seçileceği ise her zaman düşündürücü olmuştur. Genel olarak bankalardan alınacak konut kredisinin faiz oranları yüksektir. Faizsiz ev imkanı sunulsa dahi, kay payı sebebi ile yine faiz işlemektedir. Yine bankanın kredi vermediği durumlarda da senetle ev alımına yöneltmektedir.

Senetle Ev Nereden Alınır?

Son yıllarda yükselen konut kredilerinin faiz oranları sebebi ile konut satışlarında banka kredisi yerine senetle ev alma tercih ediliyor. Fakat yine güvenilmeyen pek çok firma senetli ev satışını tüketici Kanunu’na aykırı düzenleyerek vatandaşları mağduriyete sürüklüyor. Yasaya göre bu senetlerin nama yazılı olmalıdır. Yani alacaklının adına yazılması ve ciro edilemeyecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu konuya dikkat edildiğinde hiç kimse teslim edilmeyen evlerden dolayı ödeme yapmak zorunda kalmayacaktır.

Vatandaş kiradan kurtulmak ve bir ev sahibi olabilmek için pek çok yola başvurmaktadır. Fakat tüketici teminat almada hiçbir senede imza atmamalıdır. Konut satışına getirilen yasal önlemlerin tam manasıyla uygulanması gerekmektedir. Senetle ve peşinatsız ev alabileceğiniz yerler genel olarak inşaat firmalarıdır. İnşaat firmaları, tüketicinin alım gücünün azalmasından dolayı böyle bir sistem geliştirmiştir ve kira öder gibi ev sahibi olma yolunu senetle ev satışı ile açmıştır. Böyle bir durumda bilinen inşaat firmaları ile iletişime geçmek önemli bir husustur.

Senetle Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Firmanın güvenilir olduğuna kesin kanaat getirmeniz gerekmektedir. Senetle mutlaka alacaklının adına olmalıdır. Senetlerde nama yazılı olarak her taksit için ayrı düzenlenmiş olması gerekmektedir. Tüketici Kanunu’nda mevcut satışın garanti edilmesi direk müteahhit tarafından yapılmak zorundadır. Ayrıca senetle ev almak isteyenler konut projesi inşaatının yapı ruhsatının olup olmadığını öğrenmelidir. Kat ittifakı kurulmayan projelerden ev almamaya da özen göstermelidir. Yine ev alınacak olan firmanın inşaatı bitirme sigortasının olup olmadığı da önemli hususlardan biridir.