Ana Sayfa Peşinatsız Ev Peşinatsız Ev Sahibi Olmak

Peşinatsız Ev Sahibi Olmak

Pek çok kimse geçim sıkıntıları nedeni ile birikim yapamıyor. Öyle ki araba ya da ev sahibi olmak neredeyse imkansız bir hale geldi. Özellikle de bankalardan alınan kredilerin faizleri çok yüksek olmasından dolayı hiç kimse kredi çekerek faizle ev sahibi olmak istemiyor. Fakat peşinat ödemeden ev sahibi olma yollarından biri yine bankalardan geçiyor. Alacağınız evin exper değerini fazla göstererek ödeyeceğiniz miktarın tamamını kredi olarak çekebilirsiniz. Böylece fazla olan miktarı bankaya peşinat olarak geri ödeme şansına sahip olursunuz.

Diğer bir yöntem ise Emin evim, Fuzul ev ya da Huzur ev gibi kurumlara başvuru yapmaktır. Bu kurumların sistemi kadınların kendi aralarında yaptığı altın gününe benzemektedir. Siz aylık kira öder gibi ödemek istediğiniz miktarı belirlersiniz ve onlarda sizi bir grubun içerisine alır. Her ay noter huzurunda kura çekilir ve bir kişi ev sahibi olur. Taksitleriniz bitmeden ev sahibi olacağınız garanti edilir. Ev sahibi olduktan sonra borcunuz bitmemiş ise kiradan da kurtulduğunuz için taksitlerinizi bir miktar daha fazla ödersiniz.

Kurumlardan Ev Sahibi Olma Koşulları

Emin evim, Fuzul ev ya da Huzur ev gibi kurumlar aracılığı ile kredisiz ev sahibi olabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Başvuru yapmadan önce almak istediğiniz evin fiyatını belirlemelisiniz.
  • Daha sonra taksitle ev almak için, evin ödemesini kaç aylık vadelerle yapmak istediğinizi seçin,
  • Anlaşma imzalandıktan sonra ödeyeceğiniz tutarlara ve çekilişlere itiraz etme hakkınız yoktur.
  • Eğer kura’da siz çıkarsanız ve ödemeleriniz devam ediyorsa, kira ödemekten kurtulduğunuz için belirlenen taksitlerden biraz fazlasını ödersiniz.
  • Taksit sayısının yarısına gelindiğinde herkes ev sahibi olur.
  • Ülkemizde herhangi bir yerden ev alma hakkına sahipsiniz.
  • Evinizi aldıktan hemen sonra borç bitimine kadar ödemeleriniz sabit kalacaktır.
  • Kura sırası size gelmediği müddetçe, ev alan kimselerden aylık alınan taksitlerle kira yardımı yapılır.
  • Geçici maddi sıkıntılar yaşadığınızda sonraki gruba dahil olabilirsiniz.
  • Herhangi bir nedenden ötürü anlaşmadan vazgeçtiğiniz taktirde ödemiş olduğunuz miktarı geri alabilirsiniz.

Diğer Ayrıntılar

Aylık ödemelerinizi geciktirdiğinizde, küçük miktarlarda gecikme bedelleri ödersiniz. Borcunuz bitene kadar evinizi satamazsınız, başka birine devredemezsiniz fakat kiraya verebilirsiniz. Borç ödemelerinizi günüden önce ödeyecekseniz toplu bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Fakat ödeme bedeli sabit kalacaktır herhangi bir indirim yapılmaz. Eğer sizde “ev almak istiyorum” diyorsanız, bu kurumlara başvuru yapabilirsiniz.