Ana Sayfa Kredisiz ev Kredisiz ev almak mümkün mü?

Kredisiz ev almak mümkün mü?

İnsanların hepsi maddi açıdan peşin olarak ev almak imkanına sahip değildir. Evi olmayanlar kirada yaşamak zorundadır. Uzun süre kirada oturanlar artık kiradan kurtulmak ister. Çünkü her ay ödenen kiralar artık insanlara yük olarak gelmeye başlar. Kiracıya ev alma yöntemi denilince bir dönem akıllara ilk olarak konut kredileri gelirdi. Oysaki günümüzde büyük çoğunluk krediye mesafeli yaklaşmaktadır. Kredisiz ev arayışında etkili olan nedenlerin başında konut kredi faizlerinin artması gelmektedir. Artan faiz oranlarına dosya masrafları eklenince alınan 70 bin, geri ödemede 100’ni geçmektedir. Zaten bankalar evin fiyatının hepsini kredi olarak vermediğinden peşinat da ayrıca sıkıntı meydana getirmektedir. Katılım kurumları da dahil olmak üzere bankalar konut kredisinde evin ortalama yüzde 70’ni verir.

Kredi Olmayan Alternatif Seçenekler

Konut kredilerindeki en büyük dezavantaj faiz olduğundan faizsiz ev alma seçenekleri daha çok talep görmektedir. Krediye girmeden ev sahibi olmak için başvurulabilecek seçenekler şunlardır:

  • Toplu Konut Dairesi tarafından dar ve orta gelirli vatandaşlar için yaptığı TOKİ’den ev almak. TOKİ, Kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunar. Dezavantajları arasında kişinin istediği yerden değil belirli alanda yapılan konutlardan almak zorunda olması ve 6 aylık periyotlarla ödemelerin değişmesi bulunur. Enflasyon ve diğer hesaplamalar dikkate alınarak 6 ayda ödemeler değişir.
  • Devletten konut için destek alınabilir. Devletin vereceği destek 15 binden 20 bine çıkmıştır. Desteği alabilmek için devletin belirlediği bankaların birinde hesap açtırarak aylık düzenli birikim yapılmalıdır. Belli bir miktar birikim yapıldıktan sonra devlet desteği verir.

Peşinatsız Kredisiz Taksitli Faizsiz Sistem

Bütün güzel özelliklerin sıralandığı Taksitle ev al düşüncesindekilere güzel fırsatlar sunan bu sistem hangisidir diye merak edilebilir. Kredi olmadan ödeme kolaylığı sunan bu sistem Katılımevim gibi kurumların bulunduğu sistemdir. Kredi olmadan, faize girmeden, peşinatsız ev alabilmek için kurumdaki gruplardan birine dahil olmak gerekir. Gruplara girmeden önce kişiler alacağı evi, ödeyebileceği taksiti belirlemelidir. Her şeyini kendi belirleyen müşteri aylık ödemelerine başladıktan sonra her ay noter huzurunda kura çekilir. Çekilen kura ile kişiler ev sahibi olur. Kişilere evlerinin fiyatı verilmez. Kurum tarafından havuzda biriken para ile alınır, kişi evinde oturmaya başlar. Bütün taksitler bitip gruptaki herkes ev sahibi olunca kişiye devredilir.