Ana Sayfa Kredisiz ev Kredi Almadan Ev Sahibi Olmak

Kredi Almadan Ev Sahibi Olmak

Günümüz koşullarda bir eve sahip olmak çoğu insan için oldukça güç koşullar çerçevesinde şekillenmektedir. Bu bağlamda bankaların çeşitli en uygun ev kredisi gibi destekleri olsa da düşük gelirli kimseler için bunlar bir çare olmamaktadır. Zira bankalara ödenen faiz oranları bir yük halini alabilmektedir. İnsanlar böylece kredisiz ev almak seçeneklerini araştırmaktadır. Bu seçenekler kullanılarak da ev almak mümkün olmaktadır.

Kredi Kullanmadan Ev Alma Yöntemleri

Geçim sıkıntısı çekmeden bir eve sahip olmak önemlidir. Bu konuda da alternatif yöntemler bulunmaktadır. Kredisiz ev sahibi olmak isteyen kimseler bu yöntemlerden kendileri için en uygununu seçebilir. Bu yöntemlerden en çok bilineni TOKİ projesidir. Projenin hedef kitlesi de orta ve düşük gelirli kimselerdir. Ev kredisi çekmeden ev sahibi olmanın bir başka yolu da kooperatiflerdir.

Ancak bu yöntemde para kaybının yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekir. Kooperatife girmeden önce iyi araştırma yapılmalı, itimat edilen ve işin ehli bir firma ile anlaşma yapılmalıdır. Bir diğer yöntem ise katılım bankalarının vasıtasıyla ev sahibi olmaktadır. Güvenilir bir katılım kuruluşuyla anlaşmak burada da önemlidir. Senet karşılığında ev almak da denenebilecek başka bir yöntemdir.

Kredisiz Ev Alma Sistemi Nasıl İşlemektedir

Konut ihtiyacı için doğmuş olan TOKİ sisteminde, kiracıya ev satışı yapılmaktadır. Sadece kişi bazı şartları yerine getirmelidir. İsim yazdırılması ve ismin kura’da çıkması önemlidir. Bu aşamadan sonra kişi kira öder gibi evini satın alabilmektedir. Bu sistemde çeşitli gelir gruplarına özel farklı daireler bulunmaktadır.

Kooperatif sisteminde ödemeler çok önemlidir. Ödemeler sürdükçe satılık ev inşaatı da devam etmektedir. Ne kadar çok ödeme olursa bu aşama o kadar hızlı geçmektedir. Evin tamamlanmasında net bir tarih çoğunlukla verilmemektedir. Çünkü sistem, ev için verilen tutar doğrultusunda işlemektedir. Yani bu sistemde, miktarlar ödendikçe inşaat devam eder ve kredisiz ev sahibi olunur.

Katılım kuruluşları aracılığındaki yöntemde ise işleyen sistem firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak bütçe kapsamında bir hesap oluşturulur ve ödemeler orada birikir. Burada biriken para peşinat olarak ele alınır ve kişi bütçesi kapsamında belirlenen taksitleri ödemeye devam eder. Ödemeler doğrultusunda da talep edilen ev kişiye teslim edilir.