Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Sigorta Bedelleri

Konut Kredisi Sigorta Bedelleri

Ev almanın yollarından biri bankalardan konut kredisi almadır. Konut kredisi alacak olan kişi faiz oranları başta olmak üzere birçok detayı araştırmalıdır. Çünkü bankalar, konut kredisinde farklı faiz oranları kullanmaktadır. Ayrıca ek olarak alınan maliyet kalemleri de bankadan bankaya değişmektedir. Konut kredisinde alınan bedellerden biri de sigorta ücretleridir.

Sigorta; önceden ödenen prim karşılığında, çeşitli nedenlerle ileride meydana gelebilecek hasarların karşılanmasına dair yapılan sözleşmedir. Ziraat bankası konut kredisi ve diğer bankaların verdiği konut kredisinde bu sigorta bedelleri mutlaka vardır.  Çünkü bankalar, kullandırdığı kredinin geri gelmeme ihtimaline karşı kendini güvence altına almalıdır. Sigortalar ile bu güvenceyi sağlamaktadır. Bankaların sigortalar için istediği bedeller farklılık göstereceğinden iyice araştırılmalıdır.

Konut Kredisi ve Konut Sigortası

Bankadan kredi çekerken müşteri evine konut sigortası yaptırabilir. En uygun konut kredisi arayışı içinde konut sigortası önemli bir unsurdur. Konut sigortası, isteğe bağlı olmakla birlikte evi doğal afetlerden, yangından, hırsızlıktan ve çeşitli hasarlardan korumak amaçlıdır. Kredi alırken yaptırılan sigortanın her yıl yenilenmesi gerekir. Yenilenmek için sigorta şirketiyle irtibata geçmek gerekecektir.

Konut sigortası, poliçenin kapsamına göre değişmektedir. Poliçeye ek teminatlar eklenmişse fiyat artar. Aynı zamanda bankanın beraber çalıştığı sigorta şirketine göre de fiyatlar farklılık gösterir. Fiyatları etkileyen bir diğer unsur ise yapının yaşıdır. Konutun yaşı ve konumu sigorta maliyetini, değiştirecektir. Katılımevim hizmetinden yararlanarak ev alanlar da kendi istekleriyle konut sigortası yaptırabilirler.

Konut Kredisi Alınırken Yapılan Diğer Sigortalar

Yaptığı araştırma ve incelemeler neticesinde konut faizleri ve diğer maliyet kalemleri dikkate alarak en doğru bankayı bulduğuna karar veren kişiler hemen başvurusunu yapmalıdır. Başvurunun ön kabul alması durumunda banka ile görüşmeler başlar. Bu görüşmeler sırasında kredi şartları, hesaplamaları ve belgelerin sunulması gibi işlemler yapılır. İşlemler sırasında genel olarak bilinenlerin dışında sigorta çeşitleri de seçenek olarak sunulur.

Sigorta çeşitleri genellikle tercihe bağlıdır. Fakat müşterinin faydasına olan ve yapılması gereken poliçelerdir. Banka yetkilisi kredi işlemleri sırasında;

  • Zorunlu Deprem Sigortası
  • Hayat Sigortası
  • İşsizlik sigortası
  • Bireysel Emeklilik Sigortası
  • Ferdi Kaza Sigortası

Seçenek olarak sunulan sigortaların bedelleri müşteriden tahsil edilir. Krediyi çekmeden önce Konut kredisi faiz oranları kadar sigorta bedellerinin de içinde bulunduğu maliyet kalemleri dikkate alınmalıdır.