Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Peşinatı

Konut Kredisi Peşinatı

İhtiyaçları olan evi konut kredisi kullanarak almak isteyenler, akıllarına takılan bazı soruların cevaplarını ararlar. Bunların arasında,ilk sırada ev satın alırken ne kadar peşin paranın olması gerektiği bulunur. Kredi evin değeri üzerinden hesaplanan belli miktara kadar verilmektedir. Geri kalan bölümünü, evi satın alan kişi peşin vermek zorundadır.

Gayrimenkul değerlendirme uzmanları, satın alınacak ev için öncelikle bir değer biçerler. Bu değer, evin konumu ve ulaşım seçenekleri gibi kişilerin temel ihtiyaçları doğrultusunda olan şeylerdir. Mesela 200.000 TL değeri olan bir  ev için belirlenen kredinin sınırı 160. 000 TL’dir. Yani alıcı kalan 40. 000 TL’yi peşin olarak vermek durumundadır. Genel hatlarıyla konut kredisi hesaplama, ilk olarak bu kriterler üzerinden belirlenmektedir.

Konut Kredisi Peşinatı Hesaplamalarındaki Ayrıntılar

Konut kredileri hesaplamalarında yapılan hatalardan bazıları, evin değerinin hepsinin kredi olarak kullanılabileceğini sanmaktır. Böyle bir işlem yasal şartlarda mümkün değildir. Kredi,sizin adınıza çıkarılan bir işlem olduğu için bütün sorumluluk sizdedir. Mevzuata göre, evin değerinin en fazla % 80’ lik bölümü kredi olarak verilebilir.

  1. 000 TL’yi bulan ev için vereceğiniz peşinat, % 20’ lik kısmını karşılayan 20.000 TL’dir. Eğer 150. 000 TL değerinde ev tercih ederseniz bu miktar, 30. 000 TL olacaktır. Evin fiyatı ile doğru orantılı olarak, verilecek peşinatta artmaktadır.Konut kredileri düşecek mi sorusuna net bir cevap vermek oldukça zor bir durumdur.Bu hususlara dikkat ederek, alacağınız eve ödenecek peşinatı hesaplamak, daha kolay olmaktadır.

Enerji Kimlik  belgesine Göre Konut Kredisi Hesaplama

Son yıllarda, enerji kimlik belgesine sahip olan konutlara verilen kredi oranlarında artış görülmektedir. Binaların mimari projesi kapsamında, yalıtım özellikleri ve ısıtma soğutmadaki verimlilik, belgenin alınmasında etkili olmaktadır. Bu belgeye sahip olan binalar, A sınıfı kapsamında % 90 kredi kullanabilirler, B sınıfı binalar, % 85 oranında kredi kullanabilmektedirler.

Bu belgelerin 10 yıl süreyle geçerlilikleri bulunmaktadır. Satın alınacak evde, bu detaylara dikkat ederek katılım evimden alacağınız kredi miktarını arttırabilirsiniz. Böylece sizin vereceğiniz peşinat daha az tutarlarda inmektedir. Ev satın alırken, peşinatı düşük tutmak ve bütçenizi zorlamamak için konut kredisi fırsatlarını iyi değerlendirmelisiniz.