Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Peşinatı

Konut Kredisi Peşinatı

Uzun zamandır kirada oturanların hayalleri konut kredisi alarak kendi evlerinde oturmaktır. Hayallerin gerçekleşme ihtimali ne kadardır? Bankaların verdiği krediyle ev almanın avantajı, evde otururken taksitleri ödeyebilme şansıdır. Fakat kredi almaya niyet edenlerin;

  • Belli miktar birikiminin olması
  • Uzun yıllar borç altında kalmayı kabullenmesi
  • Her ay taksitleri ödeyebilecek gelirin olması gerekmektedir.

Konut kredisi olarak çekilen miktarlar genellikle yüksek olduğundan dolayı geri ödemesi uzun yılları almaktadır. 2016 yılının Eylül ayında BDDK’nin yaptığı düzenleme ile konut kredilerinde alınacak peşinat miktarı en fazla %30 en az %20 olarak belirlendi. Oranlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Fakat fazlası peşinat olarak talep edilemez. Konut kredisi hesaplama işlemleri yapılırken evin değerinin %20’sini ödeyecek şekilde müşterinin kendini hazırlaması gerekir.

Peşinatla Konut Kredisi Hesaplama

Ev sahibi olmak isteyenler peşinatsız seçenek arıyorlarsa bu konut kredisi olmayacaktır. Hangi bankaya gidilirse gidilsin ev kredisi alınacağı zaman mutlaka peşinat istenecektir. Peşinatsız sistem arayışında olanlar Katılımevim hizmetlerinden yararlanmalıdır. Birikimi olmayanlar peşinat oranlarını ödemediklerinden dolayı kredi alamazlar. Peşinat oranlarının hesaplanması kişinin bildirdiği değer üzerinden hesaplanmaz.

Evin değerini hesaplama için banka ekspertiz görevlendirir. Ekspertiz kişinin alacağı eve gider ve kriterleri doğrultusunda değerini rapor halinde bankaya sunar. Banka ekspertizden aldığı rapordaki değer üzerinden hesaplama yapar. 400 bin liralık ev için kişinin en uygun konut kredisi için en az 80 bin peşinat vermesi gerekir. Kişinin peşinatı istediği kadar artırabilir. Peşinatın yüksek verilmesi çekilecek ve geri ödenecek miktarı azaltacaktır.

En Uygun Konut Kredisi Seçeneği

Ülkemizdeki faizli, faizsiz bütün bankalar konut kredisi vermektedir. Bankaların konut kredisiyle alakalı;

  • Faiz oranları
  • Vade seçenekleri
  • Peşinat oranları
  • Dosya masrafları
  • Ek kalem maliyetleri farklılık göstermektedir.

Farklılıkların olmasından dolayı kişi bütçesine en uygun olan krediyi bulmak için araştırma yapmalıdır. En uygun ifadesinin anlamı; müşterinin gelirine uygun olan ve geri ödemesini zorlaştırmayacak kredidir. Yoksa reklamlarda her banka kendi verdiği kredinin en uygun olduğunu vurgulamaktadır. Alınacak konut kredisine karar vermeden evvel bütün bankaların kredi imkanları ve özellikleri karşılaştırılmalıdır. A bankasının verdiği kredi Ahmet Bey için uygunken sizin bütçenize, gelirinize, birikiminize uymayabilir. Ziraat bankası konut kredisi veya farklı bir banka, hangisi olduğu değil ödemenizi kolaylaştıracak olanı seçmelisiniz.