Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır

Çeşitli nedenler ve gerekçelerle alınan konut kredilerinin faizleri dönem dönem artma veya azalma göstermektedir. Ülkenin ve dünyanın ekonomik durumuna göre merkez bankaları faizleri belirler. Konut kredi faiz miktarı da bu esaslara göre belirlenir. Dolayısıyla vatandaş ta konut kredileri düşecek mi? Diye merak içinde olur.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi veya düşmesinden etkilenmeyen bir sisteme sahip olan katılımevim sayesinde müşteriler sadece düzenli ödemelerini gerçekleştirirler. Sistemden aldıkları kadar geri ödedikleri için faiz ödemesi yapmadıkları konut kredilerinin düşmesi sizleri olumsuz olarak etkilemeyecektir.

Katılımevim ile kişiler bedel yükseltebilir, böylece konut fiyat artışından etkilenmez.
Bu şekilde zamanla daha yüksek fiyatlı evleri de alabilirler. Faiz ve vade farkı olmaması sebebiyle toplamda zarar olmaz.

Konut Kredi Faizleri Ne Kadar?

Konut kredisi veren finansörler dünya ve ülkemiz piyasa sasındaki para temin mekanizmalarına göre alacağı ve vereceği faizi belirler. Konut kredi faizleri bu esaslardadır. Piyasada konut kredi faizleri hemen hemen enflasyonun üzerinde bir rakamdadır. Oysaki yeni tip modellerde faizsiz sistem olması hasebiyle konut için finans arayan insanlar konut faiz oranını düşünmeden aldıkları miktar kadar ödeme yapacağının bilincindedir.

Konut kredisi ödemesinde bir veya birkaç ay ödememe şansı yoktur. Hemen müşteri hakkında işlem başlatılır. Oysaki katılımevimde müşteri maddi durumunun bozulduğunda ödeme yapamadığında işlem başlatılmaz sadece ödeme yapamadığı aylar kadar geç alır. Bu husus bile zaten bin bir güçlükle idaresini gerçekleştiren bireylere büyük bir kolaylıktır.

Bütçeye Uygun Konut Kredisi Hesaplama

Hangi banka olursa olsun ister kamu ister özel konut finansmanı sırasında dosya masrafı, hayat sigortası bedeli ve aldığı para miktarının üzerine eklenen faizini öder. Bütçeye uygun konut kredisi hesaplama sırasında tüm bu bahse konu masrafları hesaplar. Katılımevim sisteminde sadece katkı payı ödenir. Dosya masrafı ve faiz ödemesi olmadığından hiçbir bankanın konut kredisi maliyeti oldukça uygun fiyatlı olabilir.

Katılımevim sisteminde bankalarda olmayan ama müşterilerin lehine olan hususlar vardır. Örneğin müşteri durumu elverdiğinde ara ödeme yaparak kalan ödemelerini azalta bilir. Ayrıca ödeme güçlüğü çektiğinde taksitlerini azalta bilir veya durumu iyileştiğinde taksitlerini artırabilir. Tüm sistem müşteri lehine olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu lehte unsurlarda yirmi beş yılın üzerinde bu sistemi işleten katılımevim’i başarılı kılmıştır.