Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Mortgage Nedir?

Konut Kredisi Mortgage Nedir?

Gerek ihtiyaç sebebiyle, gerekse yatırım amacıyla konut kredisi kullanarak ev almak, her dönemde yapılacak en akıllı seçimdir. İstekleriniz doğrultusunda alacağınız ev, size ömür boyu garanti sunan iyi bir yatırımdır. Hayat standartlarınıza uygun ev almak, size çeşitli artıları da beraberinde getirir. Ev seçiminizi yaptıktan sonra sıra, uygun kredi seçeneğini kullanarak alacağınız borcu taksitlendirme yapmanızda.

Bir mal satın alma aşamasında, ipotek karşılığında alınan tüm kredilere mortgage adı verilir. Konut kredisi ile aynı şartlara sahip olan mortgage, ülkemizde son yıllarda bu isimle anılmaya başlandı. Avantajları oldukça fazla olan mortgage, düşük aylık ödemelerle ev sahibi olmanın yolunu, alt gelir grubundaki katılımcılara sunuyor. En uygun konut kredisi olarak da bilinen mortgage ile ev sahibi olmak çok daha kolay.

Balon Ödemeler ile Konut Kredisi

Mortgage kurallarına göre, sabit oranlardaki faizler ile ev sahibi olabiliyorsunuz. Eğer 3 aylık dönemlerde tek seferde ödeme yapabilecek duruma sahipseniz, balon ödeme adı verilen kredileri tercih ederek kolaylık sağlamış olursunuz. Burada önemli olan, bütçenize uygun taksitlendirmeler yaparak zora düşmemek.

Planlı bir şekilde alacağınız kredilerde önemli olan, taksitlerinizin ödeme gününü geçirmemek. Taksit tutarlarını düzenli olarak ödeme gücüne sahip olmanız, finansal açıdan zora düşmemek adına önemli bir detaydır. Çünkü geciken her taksitte, % 30 oranında gecikme faizi ödemeniz gereken anaparanın üzerine ekleniyor. Bu da size fazladan maliyet olarak yansır. Ayrıca belirlenen, konut faizleri enflasyona göre değişkenlik göstermektedir.

Konut Kredisi ile Taksit Ödemeleri

Mortgage sisteminde, iki ay arka arkaya taksitleri ödememeniz durumunda, kredi borcunuzun tamamını,30 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. Bu süre zarfında ödenecek meblağa, faiz ve vergilerde dahil ediliyor. Aksi takdirde, borcu ödemediğiniz durumda, hakkınızda yasal süreç işlemeye başlıyor.

Mortgage ile ev sahibi olmak isteyenler, bu ayrıntılara dikkat ederek katılım evim üzerinden konut edinme yolunu seçebilirler. Yapılacak ekspertiz işlemleri sonrasında, evin belirlenen değerinin % 80’ i mortgage kredisi olarak veriliyor. Kalan kısmını ise peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Alacağınız evin iskanı, kat irtifak ve mülkiyeti gibi koşulları sağlaması konut kredisi başvurularınızın olumlu sonuçlanması için gereklidir.