Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir?

Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir?

Kiracıların konut alımında en fazla başvurdukları yöntem arasında bankalardan ev kredisi almak bulunmaktadır. Konut kredilerinde faiz bulunduğundan ve peşinat istendiğinden bazı kişiler Katılımevim hizmetlerini tercih etmektedir. Ülkemizce ev fiyatları çok yükseldi. Yükselen ev fiyatlarına ev kredi faizlerinin de yükselmesi eklenince geri ödemelerde sıkıntı yaşayanlar olmaya başladı.

Kendi evinde oturma hayali kuranlar konut kredileri düşecek mi? haberlerini takip etmektedir. Kredi faizlerinin düşmesi geri ödemeleri büyük oranda rahatlatacaktır. Çünkü küçük görülen oranlar vadeye vurulduğunda ciddi rakamlar etmektedir. Kredi çekmeden önce bankaların faiz oranları ve diğer kalemlerindeki farklılıkları dikkatlice incelenmelidir. Kredi hesaplamalarında sadece faiz oranları ve vade farkı etkili değildir. Daha birçok kalem bulunduğundan bütün detaylar dikkate alınarak karar verilmelidir.

Ekspertiz Ücreti ve İpotek Tesis Ücretinin Konut Kredisine Etkisi

Banka, emlak konut kredisi verirken öncelikle evi kendi peşin para ile satın alır. Peşin olarak aldığı eve ipotek koyar. İpotek tesis ücreti, müşterinin alacağı evin kredi ödemeleri boyunca ipotek edilmesi için yapılan masrafın karşılığıdır. Yapılan harcamalar krediyi çekenden tahsil edilir. İpotek tesis ücreti, konut kredisi maliyet kalemleri arasında yer alır ve konuta göre değişir.

Ekspertiz ücreti ise bankanın evin değerini belirlemesi için görev yapan ekspertizin ücretidir. Konut kredisi en uygun maliyete sahip olan bankalarda dahi ekspertiz ücreti tüketiciden ayrıca tahsil edilir. Çünkü ekspertiz hizmeti banka dışında farklı firmalardan satın alınır. Banka hesaplamaları yaparken ekspertiz ücretini kalem olarak yazar fakat kendi almayıp firmaya teslim eder.  Bundan dolayı her banka farklı miktarlarda olsa dahi mutlaka ekspertiz ücreti alır.

Konut Kredi Maliyet Kalemlerinden Dosya Masrafları

Konut kredisi hesaplamaları yapılırken mutlaka dosya masrafı kalemi bulunur. Her banka dosya masrafı alır. 2014 yılı Ekim ayında çıkarılan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’ne kadar dosya masrafının bir sınırı yoktur. Çıkarılan yönetmelikle birlikte bankalar en fazla evin maliyetinin binde 5’i kadar dosya masrafı alabilecekler.

Daha önce yüksek miktarda dosya masrafı ödeyenler, kaymakamlıklarda bulunan Hakem Heyetine başvurarak binde 5’ten fazla olan kısmını geri alabilirler. Konut kredisindeki diğer maliyet kalemleri; hayat sigortası, konut sigortası, DASK, vergi kalemi, yıllık maliyet oranı bulunmaktadır. Konut kredi faizleri kadar bu kalemlerde geri ödeme miktarını yüksek oranda etkilemektedir.