Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Ekspertiz Bedeli

Konut Kredisi Ekspertiz Bedeli

Yaşam şartlarının zorlaştığı günümüzde kirada oturmak yerine ev kredisi alarak kira öder gibi ev sahibi olmak oldukça mantıklıdır. Tabi mantıklı işi kendinizi zorlamadan yapabilmek için krediyi çekmeden önce iyi bir araştırma yapmak gerekir. Ülkemizde konut fiyatları ile birlikte konut kredi faizleri de arttığından doğru bankadan kredi çekilmelidir. Katılımevim, kredisiz, peşinatsız ve faizsiz ev alma imkanı sunduğundan bazı kişilerin tercihi olmaktadır.

Doğru bankanın hangisi olduğu sorusunun cevabı ise konut kredisi en uygun olandır. Kredi faizi düşük, dosya masrafı az, ekspertiz bedeli az olan bankalar öncelikle tercih edilmelidir. Ekspertiz bedeli; bankanın evin değerini belirlemek için görevlendirdiği uzmanın ücretidir. Kredi başvurusunda ön kabul alanlar hesaplama için bankanın yetkilisi ile görüşmelidir. Görüşmede kişiye ne kadar kredi verileceği ekspertizden gelen rapora göre belirlenir.

Yıllık Maliyet Oranında Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Ev almak isteyenlerden banka bazı şartları kabul etmesini istemektedir. Evin hepsinin kredi olarak verilemeyeceği belli bir miktarının peşinat olarak verilmesi gerçeğidir. En uygun konut kredisi veren bankalar evin değerinin %80’nini kredi olarak verir. Geri kalanı ise peşinat olarak alır. Evin değeri, vatandaşın söyledi rakam değildir. Bankanın görevlendirdiği ekspertizin raporunda geçerli olandır.

Bankanın maliyet kalemleri arasında bulunan ekspertiz ücreti, dosya masrafı içinde değildir. Dosya masrafı, bankanın kendi komisyonu olarak kendine aldığı miktardır. Oysa ekspertiz ücreti aracı firmaya verilir. Banka, ekspertiz için aracı firma kullanır. Vatandaştan aldığı ücreti firmaya aktarır. Tabi ekspertiz ücretinin bir miktarını dosya masrafları içine alır. Müşterinin geri ödeyeceği miktarı, konut kredi faizleri kadar alınan ek kalemler de ciddi anlamda etkiler.

Konut Ekspertiz Masrafı Ne Kadardır?

Ekspertiz ücretleri konusunda bir sınırlandırma yoktur. Bankadan bankaya değişmektedir. Bankalar ise uygulayacakları ekspertiz ücretlerinde genellikle çekilecek kredi tutarını dikkate almaktadır. Ortalama 500 ila 850 TL arasındadır. Fakat çekilecek miktar yüksekse bu miktar aratabilir.

Örneğin Ziraat Bankası alınacak evin metrekaresine göre ekspertiz ücreti belirler. 5000 metrekare ve üzerindeki evlerden 1798 TL ekspertiz ücreti almıştır. Bankaya göre değiştiğinden dolayı kredi çekmeden evvel ekspertiz ücretini net olarak öğrenmekte fayda vardır. Çünkü konut kredisi faiz oranları ile bütün maliyet kalemleri birleşince ödenecek miktar artacağından önceden bilmek iyi olacaktır.