Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı

Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı

Düşük faiz oranlarından yararlanarak ev alma niyetinde olanların en çok merak ettikleri konu, konut kredisi aylık tutarı ne kadar olur. Konut kredisi aylık tutarı, çekeceğiniz kredi miktarı, vade miktarına göre değişiklik gösterse de örnek olarak yüz bin liralık bir kredi üzerinden hesaplama yapalım. Yüz bin lirayı on yıllık çektiğimizi düşünürsek, 0,93 faiz oranından hesapladığımızda aylık olarak yaklaşık bin dört yüz lira ödeme yapmamız gerekecektir.

Bunun yanında çektiğim kredinin toplam maliyeti ne kadar olur, diye bir soru aklınıza gelebilir. Onu da yüz bin lira üzerinden, yüz yirmi ay vadeli olarak, aynı faiz oranı ile hesaplarsak yaklaşık yüz seksen bin lira civarında bir maliyet söz konusudur. Peki ya bankanın kredi koşulları nelerdir? Her kes ev kredisi alabilir mi?

Ev Kredisi Kimler Alabilir?

Her istediğinizde her istediğiniz krediyi almanız mümkün değil tabi ki. Her bankanın kendine göre kriterleri var. Öncelikle belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekir. Kredi notunuzun da iyi olması kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Bir de alacağınız evin krediye uygun olması söz konusu. Katılımevim ise istediğiniz her konuta veya gayrimenkule sizin istediğiniz koşullarda sahip olmanızı sağlıyor.

Bilindiği üzere banka kredisi ile ev sahibi olmanız için bir miktar peşinata ihtiyacınız var. Çünkü bankalar alacağınız evin değerinin tamamını vermiyor. En fazla evin değerinin %85’i oranında kredi alabilirsiniz. Katılımevim de ise ev sahibi olmanız için peşinata, konut kredisi faizleri ne olacak diye düşünmenize gerek yok.

Konut Kredi Faizleri Ne Olacak?

Konut kredi faizleri düştü düşecek derken son oranlar %0.79 a kadar geriledi. Bu oranlar ev sahibi olmak isteyenleri ve emlak konut sektörünü oldukça rahatlatmış görünüyor. Ancak oranların bu durumda uzun süre kalmayacağı düşüncesi de söz konusu. Yaşanan belirsizliklerden dolayı sektörde maliyetin yükseleceğinden ve ev fiyatlarının artacağından söz ediliyor.

Ev almak için bir miktar birikiminiz varsa, bankaların düşük oranlı konut faizleri ev sahibi olmak isteyenler için oldukça avantajlı. Çünkü peşinatınız yoksa sadece konut kredisi ile ev sahibi olmanız biraz zor. Öncelikle araştırmanızı iyi yapın. Bütçenizi hesaplayın ve size uygun bir kredi ödeme planı ile ev sahibi olun.