Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Alabilir miyim?

Konut Kredisi Alabilir miyim?

Bankalar tarafından, ihtiyaçların giderilmesi için verilen bir kredi olan konut kredisi, alınacak mülkü teminat göstermek şartıyla verilir. Zorlaşan hayat şartlarında, para biriktirerek ev sahibi olmak imkansızlaştı. Hem ev geçimini sağlamak hem de satın alınacak ev için belli miktar para ayırmak insanları zorlayan bir durum oldu. Kirada oturmak yerine, ev sahibi olmak isteyenlerin imdadına bu krediler yetişir.

Ev kredisi veren firmalar arasında yer alan katılımevim, yoğun olarak tercih edilen bir sistemdir. Son yıllarda konutların artan fiyatları, ev sahibi olmak isteyenlerin krediyi tercih etmelerine sebep olmaktadır. Gecekonduların yıkılarak, yerine yüksek katlı binaların yapılması ve daha lüks sitelerin tercih edilmesi, ev fiyatlarının artmasında etkili olmuştur.

Konut Kredisi İle Ev Sahibi Olmak

Oluşan bu durum, ev sahibi olmak için uğraş verenleri daha da zora sokmuştur. Hal böyle olunca, ev sahibi olmak için kredi almak zorunluluk haline gelmiştir. Ev almak isteyenler, en uygun konut kredisi seçenekleri arasından kendi bütçelerine uygun olanı seçerek bu hayallerine kavuşurlar.

Konut kredisi almak isteyenler öncelikle, belirlenen ödemelerin ne kadar olacağı üzerinden, kendi bütçelerini göz önünde bulundurarak bir ödeme planı belirlemelidirler. Katılımevim ayrıcalığı ile ev sahibi olmak isteyenler, kullanacakları kredi miktarında bir mülklerini, ipotek olarak göstermek durumundadırlar. Bu ipotek, size kredi kullandıran kurumların ellerinde bulunan garantidir. Bu sayede sizin borcunuzu ödeyemediğiniz durumda, bu evin getirisini borca sayarlar.

İpotek Kullanarak Alınan Konut Kredisi

Ev alırken, çok farklı seçenekler sizlere sunulur. Konut kredisi en uygun veren yerleri, detaylı bir şekilde araştırarak, sizi zorlamayan kurumları tercih ederek bu kredileri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerle ev almak, artık herkes için ulaşılabilir bir hedef olmaktadır. İpotek olarak, kredi aldığınız katılımevime sunduğunuz mülkünüzün üzerindeki satılamaz koşulu, satın aldığınız evin borcu bittiğinde kaldırılır.

İpotek göstererek aldığınız kredilerde, kefil şartı aranmaz. Katılımevim, ipotekli mülkünüzü kefil olarak sayar. Ayrıca size verilen kredilerde, satın alacağınız evin bütün parası karşılanmaz. Siz, evin parasının % 20’lik kısmını peşin olarak ödersiniz. Baktığınız ev eğer krediye uygunsa, katılımevim kalan %  80’lik meblağı size konut kredisi olarak verir.