Ana Sayfa Ev Kredisi Konut Kredisi Alabilir miyim?

Konut Kredisi Alabilir miyim?

Günümüzde en çok tercih edilen ev alma yöntemleri arasında konut kredisi hizmetleri bulunmaktadır. Geçmişten günümüze farklı bankaların sunduğu kont kredilerinden yararlanan vatandaşlar, ev sahibi olma hayallerine kavuşmaktadır. Konut kredisi sektöründe vatandaşlar çeşitli konularda araştırmalar yapmaktadır. Konut kredisi şartları ve konut kredisi için gereken belgeler sık sık araştırılmaktadır. Bankalardan kredi almak isteyen kişilerin karşılaması gereken çeşitli şartlar bulunmaktadır. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde kolay bir şekilde kredi alınabilmektedir.

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak sağlaması gereken şart yaş sınırıdır. 18 yaşını dolduran TC vatandaşları, bankaların sunduğu konut kredilerine başvurabilmektedir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için de çeşitli konut kredisi seçenekleri bulunmaktadır. Belli bir yaşın üzerine konut kredisi verilmemektedir. Konut kredisi faiz oranları her bankaya göre farklılık gösterdiğinden dolayı bankaların istediği şartlar da farklılık göstermektedir. Özellikle gelir durumunun mutlaka belgelenmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi İçin Gereken Şartlar

Bankaların konut kredisi başvurusunda bulunan müşterilere uyguladığı çeşitli şartlar bulunmaktadır. 18 yaş sınırı ve TC vatandaşı şartı dışındaki en önemli şartlardan biri de gelir belgelenmesidir. Aylık gelirin resmi olarak belirlenmesi ve bankalara ibraz edilmesi gerekmektedir. Aylık kazancını belgelemeyen kişilerin ev kredisi kullanmasına izin verilmemektedir. Bankalar, kişilerin aylık gelirlerine göre kredi hesaplaması yapmaktadır.

Bankaların sunmuş olduğu konut kredilerinde konut kredisi hesaplama konusu önemlidir. Çekilen kredinin ne kadar miktarda geri ödeneceği bu hesaplama sonucundan belirlenmektedir. Bu hesaplama için vade sayısı, faiz oranı ve kredi miktarı gibi konular önemlidir. Kredi kullanılabilmesi için kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Aynı zamanda konut kredisinden yararlanmak isteyen kişiler, satın alınacak evin yüzde 20 veya 25 oranını peşinat olarak ödemelidir.

Konut Kredisi Peşinat Zorunluluğu Nedir?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişiler, bir miktar peşinat ödeme zorunluluğuna sahiptir. Bankalar güvence amaçlı böyle bir uygulama yapmaktadır. En uygun konut kredisi veren bankalar genellikle yüzde 20 oranda peşinat istemektedir. Evin değerinin belirlenmesi ve konut kredisi hesaplaması yapılabilmesi için bankalar tarafından ekspertizler görevlendirilmektedir. Bu sayede evin piyasa değeri rahat bir şekilde belirlenmektedir.