Ana Sayfa Kira Öder Gibi Kolay Ev Sahibi Olmak

Kolay Ev Sahibi Olmak

Kolay Ev Sahibi Olmak

Kirada oturmak sıkıntılı ve yıpratıcı bir süreçtir. Ve pek çok insan bu süreçten kısa sürede kurtulabilmek için ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Herhangi bir birikimi olmayan kiracılar ise ev hayaline kavuşabilmek için, bankalardaki faizsiz ev alma yöntemleri üzerine eğilmektedir. Bu tür krediler ile uzun vadeli ödemeler yapılmakta ve tıpkı kira öder gibi ev sahibi olunabilmektedir. Genellikle krediler 120 ay kadardır. Ender durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Birçok banka bu alanda hizmet sunduğundan konunun araştırılması yarar sağlayacaktır. Bu alternatifleri iyi değerlendirerek fırsata çevirmek mümkündür.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Sistemi Nasıl İşler

Konut sahibi olmak isteyenler için hazırlanmış olan taksitle ev alma seçenekleri, belli bir sistem üzerine oturtulmuş durumdadır. Kira öder gibi ev almak isteyenler bu aşamaları tamamlayarak konut sahibi olmaktadır. Öncelikle bu konuda hizmet veren bankalar belirlenmeli ve en uygun olan seçilmelidir. Seçilen bankanın şubesine başvuruda bulunulması ise ikinci adımdır. Başvurularda çoğunlukla şu belgelerin temin edilmesi istenmektedir:

  • Kimlik
  • Gelir belgesi
  • Satın alınması düşünülen evin tapu ve resmi belgeleri

Bu belgelerin teslim edilmesinden sonra banka şubesi, evin ekspertiz değerini araştırmaktadır. Çıkan sonuca göre evin değerinin %75 – %80’i konut kredisi kapsamında kişiye verilmektedir. Kalan tutarın peşinat olarak ödenmesi gerekiyorsa da peşinatsız şekilde kiracıya ev seçenekleri de bulunmaktadır. 

Peşinatsız Ev Alma Yöntemleri

Ev sahibi olmak çeşitli nedenlerle zor olabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde ev almak isteyenler karşılanması çok zor miktarla yüz yüze gelebilmektedir. Birikimi bulunmayan kimselerin ev almaları ise daha sıkıntılı olabilmektedir. Bankalar kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere yardımcı olacak çözümler üretse de miktarın tamamını karşılamadıklarından peşinat sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunun çözümü ve peşinatsız ev sahibi olmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri konut kredisi kapsamında %75 ya da %80 miktarındaki kredinin çekilmesi ve kalan tutar için ihtiyaç kredisinin alınmasıdır. İpotek yöntemi ile de peşinat olmaksızın ev sahibi olmak mümkün. Var olan bir gayrimenkul bankaya ipotek ediliyor ve konut kredisi için gereken tutar tamamen alınıyor. Ödemeler tamamlandığında banka ipoteği kaldırmaktadır.