Ana Sayfa Kira Öder Gibi Kiracıya ev sahibi olma yöntemleri

Kiracıya ev sahibi olma yöntemleri

İnsanlar evlendiklerinde hemen ev alamayabilirler. Ev sahibi olmak için bir müddet beklemesi gereken aileler vardır. Beklenilen süre içerisinde barınma ihtiyaçlarını kira ile karşılarlar. Belli bir zaman geçince kiradan kurtulmak için yollar aranmaya başlar. Çünkü günümüzde kira bedelleri çok yüksek hatta aile bütçesinin büyük bir oranını gasp etmektedir. Her ay yüklü bir miktar ödendiği halde kiracının eline bir şey geçmez.

Ödenen miktarın bir karşılığının olması ve kira öder gibi ev sahibi olmak için konut kredisi kullanılabilir. Konut kredisi ile ev almak düşüncesinde olanlar evin fiyatının hepsini kredi olarak alamayacağını bilmelidir. Çünkü bankalar evlerin ortalama yüzde 70’ni öder. Geri kalanını peşin olarak alır. Peşinatı olmayan ve yükselen faiz oranlarını karşılayamayacak olanlar krediyi unutmalıdır.

Aile Bütçesini Sarsmadan Kredisiz Ev Almak

Aylık gelirle çalışan ailelerin masrafları bellidir. Masrafların dışında birikim yaparak peşinatı karşılamak her aileye uygun değildir. Bundan dolayı kredisiz ev yöntemleri ortalama bir gelire sahip olan aileler için daha ekonomiktir. Kiracıya ev ulaşılması geren bir hedeftir. Hedefe ulaşırken haddinden fazla ödeme yapmak ise doğru değildir.

Konut kredilerindeki dosya masrafları, faiz ödemeleri haddinden fazladır. Faizsiz ev alma yöntemleri arasında katılım bankalarının verdiği konut kredileri vardır. Katılım bankalarında faiz yoktur fakat yine müşteriden peşinat istenir. Katılım bankaları faizsiz yöntemler içinde yer alırken peşinatsız ev yöntemleri içinde değildir. TOKİ’den alınacak evlerde peşinat istenir. Fakat ödeme süresi ve miktarı diğer yöntemlere göre biraz daha uygundur.

Katılımevim ile Ev Sahibi Olmak

Kiracının Taksitle ev alma için yapması gereken ilk iş alabileceği evi belirlemektir. Evi belirledikten sonra aile bütçesini dikkate alarak aylık ödeyebileceği miktarı belirlemeli. Yaptığı hesaplamalardan sonra bir Katılımevim şubesine giderek kendine uygun gruba katılarak ödemelerine başlamalıdır. Katılımevim’de kişiler vade sayısına göre gruplandırılır. Gruptaki herkes alacağı eve göre farklı ücret öder.

Her ay noter huzurunda çekilen kura ile bir kişi evinin sahibi olur. Gruptaki diğer kişiler için ödemelerine devam eder. Herkes evine kavuştuğunda vade de bitmiştir. Katılımevim’in sistemi annelerin klasik altın gününün kurumsallaşmış halidir. Kurum katılımcılardan yalnızca organizasyon ücreti alır. Organizasyon ücreti dışında evin fiyatı dışında ödeme yapılmaz.