Ana Sayfa Peşinatsız Ev Kiracı Ev Satın Almak İsterse Nelere Dikkat Etmeli?

Kiracı Ev Satın Almak İsterse Nelere Dikkat Etmeli?

Son dönemde düşük faizli oldukça uzun zaman aralıkları ile vade seçeneği sunan konut satışlarına talepler arttı. Ev sahibi olmak için bu projelere gözü kapalı bir şekilde giren vatandaşların sayısı da bir hayli çoğaldı. Bu tip konularda bilinçli olmak oldukça önemli. Maalesef senetle, faizsiz, peşinatsız ev projelerinde vatandaşın aklına, ev sağlam mı, yasal belgeleri tamam mı gibi sorular gelmiyor.

Kampanyalar oldukça fazla. Hükumetin yapmış olduğu teşviklerin etkisi ile de peşinatsız ev satışları doludizgin gidiyor. Hemen hemen herkes ulaşımı kolay konforlu bir ev sahibi olmanın hayalini kuruyor. Fakat alacağınız evler nasıl inşa edilmiş, depreme ve diğer doğal afetlere ne derece dayanıklı öğrenmeniz gerek. Sonuç itibari ile ülkemiz deprem kuşağı üzerinde bir ülke. Ayrıca son zamanlarda pek çok deprem meydana geldi. Bugüne dek çekilen sıkıntılar, afetler dolayısı ile verilen canlar evlerin ne derece sağlam olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Geçim sıkıntısı aldı başını gidiyor. Kiradan kurtulmak için bir an önce ev sahibi olmak istiyorsunuz. Pek çok firmanın kampanyalarını araştırdınız, taksit seçeneklerine baktınız, konumuna dikkat ettiniz. Fakat sırf peşinatsız, faizsiz, taksitle ev alma uğruna heba olmamalısınız. İşte tam da bu sebeple ev alırken şu noktalara dikkat etmelisiniz;

  • Ruhsatı var mı?
  • Kat irtifakı ve iskan şartı
  • Zemin etüdü yapılmış mı?
  • Malzemeden 5 yıl sorumludur,
  • Net, brüt metrekareye dikkat edin,
  • Enerji kimlik belgesi zorunlu hale geldi, unutmayın!
  • Yalıtım önemli bir nokta,
  • Elden ödeme yapmayın!
  • Kira öder gibi aidat ödemeyin,
  • Cayma ve iade hakkı

Ruhsat almayan projelerin satışı yasak fakat hala bunu yapan firmalar mevcut. Ruhsat işlemleri çok uzun sürdüğü için sizden kapora alarak, senetle ev satan firmalara inanmayın. Çünkü hiçbir zaman tamamlanmayacak bir projeye para ödemiş olursunuz.

Kat irtifakı sizin hangi katta hangi daireye sahip olduğunuzu gösterir. Aynı evin birden fazla kişiye satılmaması için kat irtifakı almanız gerekmektedir. İskan ise inşaat tamamlandıktan sonra verilmektedir. İskan verilmemesi o inşaatın projeye uygun yapılmadığını gösterir.

Yapıların inşasında kullanılan malzemelerin 5 yıl garantisi vardır. Enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, israfının önlenmesi ve çevrenin korunması önemlidir. Fiyatları sorun, aidat bedelinin neleri kapsayıp nasıl paylaşılacağını mutlaka öğrenmelisiniz. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre 14 gün içinde cayma ve iade hakkınız var.