Ana Sayfa Peşinatsız Ev Kira Zam Oranları Nasıl belirlenir?

Kira Zam Oranları Nasıl belirlenir?

Geçim sıkıntısı çeken ve bir de kira ödemek zorunda kalan insanların en büyük hayali kendilerine ait bir Ev Sahibi olmak ve kiracılıktan kurtulmaktır. Ancak, ülkemizin gerçeği aşikardır. Milyonlarca insan asgari ücretle geçinmeye çalışmakta, bir çok emekli de maaşı yetmediği için ikinci bir işle uğraşmaktadır. Kira konusunda yapılan artışta kira zam oranları nasıl belirlenir? Sorusu da önem taşımaktadır.

Üstelik, her sene artan kira gideri de buna eklenince, Ev Almak, birçoğumuza göre hayaldir. Oysa ki,ev sahibi olma düşüncesi değil, her sene artan ve sıkıntılı bir süreç geçirmemize neden olan kira artışlarından etkilenmemek hayaldir.

Kira Artışı Nasıl Belirlenir?

Ülkemizde milyonlarca kiracı bulunmakta olup, kira artış bedelleri her sene belirlenmektedir. Daha önceleri Yi-üfe yani yurt içi üretici fiyat endeksi ile belirlenen oran, 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kanun değişikliği ile “Kirada yapılacak zam oranı TÜFE 12 aylık ortalaması” olarak değiştirildi.

Buna göre, zam yapılacak aydan önceki ay göz önüne alınarak bir senelik TÜFE oranı üzerinden hesaplamak yapmak gerekir. Örneğin Temmuz 2019 ayında kira artışı olacak kiracı, Haziran 2019’da belirlenen 12 aylık Tüfe oranı ile % 19,88 artış yapmak zorunda kalacaktır.

Kirası 1000 TL olan kişi bu hesaplamaya göre Temmuz 2019 tarihinden itibaren, 1198 TL kira ödeyecektir. Günümüz koşullarında maaş zam oranları bu kadar az iken, kira artışının bu denli fazla olması ise elbette ki, çok elim bir durumdur.

Kiradan Kurtulmak Mümkün müdür?

Kira ödemek ve her sene artan kira derdinden kurtulup, onun yerine Kira Öder Gibi ev almak mümkündür. Bir çok insan ev sahibi olmak için farklı yollar denemektedir. Kimi banka kredilerine girerek,eklenen faiz oranı ile ederinin iki katı fiyatına ev alıp, uzun süre ödemeye çabalamaktadır.

Kimi ise daha riskli olan Senetle Ev almaya çalışmaktadır. Her ikisi de dezavantajları fazla olan yollardır. Banka kredide peşinat talep ederken, senetle alınan ev, ödeme zorluğunda ya da ev teslim edilmeden ilgili firmalarla sıkıntı yaşanılabilir. Yani kişilere Taksitle Ev Alma cazip görünse de sonuç hüsranla sonuçlanabilir.

Oysa ki tüm bu risklere girmeden ve Faizsiz Ev almak artık mümkündür. Bunun için başvurulacak yer Katılımevim olmalıdır. Sektöründe güvenilirliğin sembolü olan Katılımevim farkıyla Peşinatsız Ev sahibi olmak mümkündür.

Kredisiz ev alma dönemine yeni bir boyut getiren Katılımevim farkıyla, en kısa zamanda ev sahibi olmanın ayrıcalığı yaşanılabilir. Kiracıya Ev sloganıyla hareket eden firma, her ay kur’a usulü bir kişiyi ev sahibi yapmaktadır. Taksitle Ev Al kampanyasından faydalanmak için, tüm Katılımevim şubelerine uğramak yeterli olacaktır. Kiracılar için kira zam oranları nasıl belirlenir? Gibi sorunlar ev sahibi olunduğunda ortadan kalkmaktadır.