Ana Sayfa Kira Öder Gibi Kira Öder Gibi Ev Sahibi Yapan Yöntemler

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Yapan Yöntemler

Kirada oturmak barınma için bir seçenektir. Ülkemizde milyonlarca kişi kiradan kurtulmak için çeşitli yöntemler denemektedir. Ev sahibi olmak fakat bunu kiraya ödediğinden daha fazlasıyla yapmak istemeyenler bulunmaktadır. Çünkü vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu dar veya orta gelire sahip olduğundan geçimini ancak karşılayabilmektedir. Temel giderlerden olan kiranın üzerine daha fazla bir miktar koymak bu insanlar için zorlayıcı olmaktadır.

Ev sahibi olmak için bir miktar fedakarlık yapmak gerekmektedir. Konu taksitle ev alma bile olsa seçeneklerin birçoğunda peşinat istenmesi birikim yapmayı gerektirmektedir. Bankaların ve katılım bankalarının konut kredileri için alınacak evin ortalama yüzde 25’inin peşinat olarak hazırlanmış olması gerekir. Geri kalan kısmı taksitlere bölünerek kredi olarak verilmektedir.

Kira öder Gibi Ev Sahibi Olunabilir mi?

Genellikle insanlar ev almanın kolay yolları arasında kendi bütçelerine en uygun olanı tercih etmektedir. Taksitle ev al denilince akıllara aylık taksitli ödemeler gelir. Konut kredileri aylık taksitle geri ödenmektedir. Fakat ödemeler kiranın neredeyse iki katı misline ulaştığından kira öder gibi demek doğru olmayacaktır. Fakat ev almanın bir yatırım olduğu, kira ödemesiyle birlikte ek bir yatırım yapıldığı düşünülürse makul gelmektedir.

Toplu konut projelerinden ev almak daha makul taksitler sunduğundan nispeten kira öder gibi ifadesini karşılamaktadır. Toplu konutlarda ortalama yüzde 10 civarında peşinat talep edilir. Daha çok orta ve dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılan TOKİ projelerinden alanlar kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını elde ederler. TOKİ ödemelerinde 6 ay sabittir. 6 aydan sonra enflasyon rakamına göre taksitler yenilenir.

Ev Almak için En Makul Seçenek

Ev sahibi olmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. Faizli- faizsiz, peşinatlı- peşinatsız, kredili kredisiz gibi alternatifler arasından kiracıya ev alma fırsatı sunulur. Peşinatsız olanlar en çok tercih edilenlerdir. Çünkü yaşam şartları altında birikim yapmanın zorluğu insanları peşinatsız sistemlere yönlendirmektedir.

Peşinatsız olanların yanında faizsiz ev alınması ayrıca güzeldir. Ülkemizde son dönemlerde talebin altığı dayanışmaya dayalı kurumlar peşinatsız faizsiz ev almak isteyenlere hitap etmektedir. Bayanların atın günü mantığı ile işleyen sistemde noter huzurunda çekilen kura ile kişiler ülkemizin herhangi bir köşesinde beğendikleri evi alabilmektedir.