Ana Sayfa Ev Kredisi Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Binalarında afet riski bulunan kişiler bakanlığa yaptığı başvuruyla bu riski belgeleyebilmektedir. Binaların zamanla hasar görüp afet riski taşıyabilmektedir. Taşıyıcı kolonlardaki çatlaklar ve paslanma gibi durumların ardından binalarda afet riski olabilmektedir. Bu durumu belgeleyen kişiler bakanlığın sunduğu kentsel dönüşüm projeleri ile evlerini yenileme imkânına sahiptir. Kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen kişiler, çeşitli bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmektedir. İlgili bankalara gerekli evrak ve dilekçeler ile başvuru yapılabilmektedir.

Banka kredilerine başvurularak devlet desteğinden yararlanılabilir. Bankalar öncelikle bu kapsamda bir dilekçe isteyecektir. Ardından yapınızın riskli olduğunu belgeleyen evrakları da teslim etmeniz gerekmektedir. Gerekli olan belgelerin tamamlanmasından sonra kentsel dönüşüm kredisinden yararlanılabilecektir. Kredi imkânı sağlayan çeşitli bankalar mevcuttur. Gerekli evrakların tamamlanmasından sonra banka seçimini yapmalısınız. Ardından tapu ve kimlik belgeleriyle ilgili yerlere başvuru yapabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Afet ihtimali bulunan binaların yenilenmesi kapsamında yararlanılan kentsel dönüşüm hizmetinden çeşitli bankalardan kredi alınarak yararlanılabiliyor. Bakanlık ile anlaşmalı olan bu bankalar çeşitli avantajlar ve kampanyalar sunmaktadır. Vakıflar bankası, Akbank, Garanti Bankası, İş bankası, Halk bankası ve Yapı Kredi gibi bankalar kentsel dönüşüm kredisi için bakanlıkla anlaşma sağlamışlardır. Kentsel dönüşüm için banka kredisi alacak kişilerin bankalara başvuru yapması gerekmektedir.

Kredi veren bankaların faiz tutarları ve ödeme seçenekleri bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bilgi almak için bankalara başvurmanız gerekmektedir. Kentsel dönüşüm için verilen krediler genellikle 100 ve 300 bin TL arasında değişiyor. Bankalar çeşitli taksit ve vade seçenekleri sunmaktadır. Depreme ve çeşitli afetlere karşı dayanıksız evler için kentsel dönüşüm kapsamında krediler alınabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Afet riskleri barındıran evlerini kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek isteyen kişilerin uygulaması gereken çeşitli şartlar bulunmaktadır. Öncelikle binanın risk taşıdığını belgelemek için Bakanlığa bağlı ilgili yerlere başvurulmalı ve risk raporu alınmalıdır. Ardından ilgili bankalardan birine başvurularak çeşitli evrakların teslim edilmesiyle kredilerden yararlanılabilir. Tapu belgesi, vergi bildirimi, risk raporu ve inceleme raporları kredi için gerekli olan belgeler arasındadır.