Ana Sayfa Kira Öder Gibi Katılımevim

Katılımevim

Günümüz şartlarında kirada oturan ve ev alıp kurtulmak isteyen kişiler epey fazladır. Bu arayış kişileri farklı alternatiflere yöneltmiş, kimi faizli kurumlardan kredi çekmeyi seçerken, kimi ise inşaat firmalarının konut projelerinden yararlanmayı tercih etmiştir. Ancak, her iki seçenek de dezavantajları çok olan ve insanlara maddi ve manevi külfet getiren seçeneklerdir.

Katılımevim;  kişilere farklı bir seçenek sunarak,  peşinat ödemeden ve faizsiz ev, araba almalarını sağlamak, bunu yaparken de dezavantaj yaşamalarını önlemek amacıyla kurulmuştur.

Katılımevim Nedir?

Kira derdi kişiler için büyük sorun teşkil eder. Özellikle ülkemizin yarısından fazlasının kirada oturduğu ve bir o kadarının da asgari ücretle geçinmeye çalıştığı gerçeği hesaba katılırsa durumun ne kadar vahim olduğu ortadadır. Tüfe oranına endeksli kira artışı kiracıyı zorlamakta, farklı ihtiyaçlarından kısarak kira ödemeye çalışmaktadır.

Bu nedenle, bir çok kişi elindeki imkanları sonuna kadar kullanıp, farklı alternatiflerle ev sahibi olmanın yolunu aramaktadır. Ev almak için kişilerin seçtiği yol faizle kredi sunan bankalar ya da inşaat firmalarıdır. Kişiler çaresizlikten ödeme zorluğu çektiği kiradan kurtulabilmek için, kiranın üzerine faiz konularak sunulan kredilere yönelmekte, ev ederinin iki katını bulmaktadır.

Hal böyle olunca, birçok kişi maalesef kredi borçlarını ödemekte zorluk çekmekte ve evleri banka aracılığıyla icra yoluyla satılmaktadır. Sonuçta ödenen tutarın yanında, almayı hayal ettiği ev düşük bir miktara satılmakta ve kişi yine mağdur olmaktadır.

Katılımevim; kişilerin faizsiz peşinatsız ev almalarına yardımcı olmak amacıyla finansal destek sağlayan bir kuruluştur. Tamamen sosyal dayanışma mantığıyla hareket eden firma, sıfır faizle destek sağlamaktadır. Yani katılımcısının ev ya da araba almalarına destek olurken, faiz ve vade farkı ekleyerek mülkün değerini abartı hale getirmemektedir.

Katılımevim, Türkiye’nin bir çok yerinde çalışmalarını sürdürmekte, böylece katılımcılarına daha fazla ulaşıp, sunduğu avantajlardan faydalanmasını sağlamak için uğraşmaktadır. Bunu yaparken de öncelik kişi beklentilerine, ona en uygun şekilde cevap vermektir.

İşsiz oranı milyonları bulan ülkemizde, kişilerin yüklü tasarruflar yapması beklenemez. Katılımevim, küçük birikimlerden büyük tasarruflara dönüştürme amacını güden bir kuruluştur. Amaç, kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlamaktır. Bunu yaparken de şirket politikası gereği şeffaf ve açık davranmaktadır.

Katılımevim’de öncelik güvenilirliktir. Kurulduğu andan itibaren binlerce katılımcısını hayallerindeki ev ve arabaya kavuşturan Katılımevim’in temel ilkesi olan güven, firmanın şeffaf ve müşterisine her an hesap verecek kadar açık politika izlemesinden kaynaklıdır.

Yıllardır süren yolculuğuna her yıl yeni katılımcı yol arkadaşları katan Katılımevim, çevre ve insana verdiği değerle de farkını bir kez daha kanıtlamaktadır.

Katılımevim Kimin?

Küçük birikimlerden büyük hayallere ulaşmanın en güvenilir yolu olan Katılımevim, 2018 yılında İstanbul Tatlısı mahallesinde kurulmuştur. Yönetim kurulu başkanı Serdar Turhan önderliğinde her geçen gün yenilikçi ve pozitif düşünceleri olan takım arkadaşlarıyla çoğalan şirket, Ataşehir’de bir plazada merkezi çalışmalarına devam etmektedir.

Katılımevim Yöntemleri

Katılımevim ev almak isteyen katılımcılarına en uygun modelleri sunan bir kuruluştur. Uzman danışmanları aracılığıyla kişilerle yapılan görüşmelerde, kişi beklentileri, bütçesine göre ödeyebileceği taksitler ve peşinat konusu görüşülüp ona en uygun model tavsiye edilir.

Katılımevimde, her bütçeye uygun ödeme kolaylığı sağlayan dört model bulunmaktadır:

  • Rahat model,
  • Hızlı model,
  • Sabit model ve
  • Esnek modeldir.

Rahat model; adından da anlaşıldığı gibi katılımcısına en rahat ödeme imkanı sunan ve en fazla tercih edilen modeldir. Faizsiz konut kredisi almak elbette mümkün değildir. Çünkü hiç bir banka ya da inşaat şirketi zarar edeceği işe girmez. Ödenen kredi karşılığında, alınan faiz getirileri ile banka ya da şirketler ihya olurken, mülk sahibi olmak için onları tercih eden kişiler ise zarara uğrarlar.

Rahat modelde kişi faiz derdi olmadan kendi ödeyebileceği bütçesini belirler. Peşinat verip vermemek tamamen kendi gelir durumuyla alakalıdır. Yani kişinin kendi kararıdır. Daha sonra kendisiyle aynı bütçede olan kişilerin bulunduğu gruba dahil olur ve sıralamaya girer. Firma ile kişiler arasında bir sözleşme imzalanarak, her iki tarafın hakları güvence altına alınır.

Daha sonra tüm Türkiye’nin gözü önünde ve noter huzurunda yapılan çekilişle evin teslim tarihi belirlenir. Teslimattan sonra evin değerinin binde beşi oranında ödenecek takside ilave yapılarak teslimat sonuna kadar taksitler belirlenir.

Hızlı Model; bir anlamda rahat modelin hızlandırılmış hali de denilebilir. Katılımcı tıpkı rahat modeldeki prosedürleri yerine getirir. Yani almak istediği evin bedelini ve bütçesinden ayıracağı taksit oranını belirler. Rahat modelden farklı olarak, gelirinin artmasına müteakip, taksit oranını kendi isteği doğrultusunda arttırma hakkına da sahiptir.

Böylece evini daha erken teslim alma imkanı yakalarken evin bedelini de daha kısa zamanda ödeyerek, borç yükünden kurtulabilir. Hızlı modelde de rahat modeldeki gibi peşinat verip vermemek kişi inisiyatifindedir.

Sabit Model; diğer modellerden farklı olarak, kur’a usulü gerektirmeyen bir modeldir. Burada bütçesine göre küçük birikimler yapabilen katılımcı taksit tutarının % 50 sine kadar ödeme yaptığı anda evi kendisine teslim edilir. Kalan parayı Katılımevim öder. Katılımcı şirkete borçlanır ve faizsiz olarak şirkete taksitleri bitene kadar ödeme yapmaya devam eder.

Sabit modelde taksit tutarı tamamen kişilerin gelir durumuna bağlıdır. Katılımcı istediği zaman taksit bedelini arttırarak, borcunun daha kısa zamanda bitmesini sağlayabilmektedir.

Esnek Model; hayallerindeki eve kavuşabilmek için faizsiz finans desteği almak isteyen katılımcıların seçtiği bir diğer yol esnek modeldir. Burada kişinin ödeyeceği taksit tutarının belirli bir miktarı yoktur. Yani katılımcı belirli bir bütçe ayırmak zorunda değildir.

Gelirine göre taksit miktarını her ay farklı ayarlama olanağı olduğu gibi, ödeme güçlüğü çektiği anda taksitlerini erteleyebilme hakkına da sahiptir. Böylece taksit ödeme yük olmaktan çıkıp, kişinin rahat nefes almasını sağlayacak zamanı kazandırıp, bir sonraki aylarda daha kolay ödeme gerçekleşebilecektir.

Tüm modeller katılımcılarla uzman danışmanların birebir görüşüp, ayrıntılı olarak değerlendirilmesi sonucunda tavsiye edilecektir. Ayrıca, herhangi bir ödeme güçlü ya da başka sebeplerden dolayı sistemden ayrılmak istenildiği takdirde, ödenen küçük bir miktar katılım bedeli dışındaki tüm birikimler katılımcılara aynen iade edilmektedir.

Katılımevim Şartları Nelerdir?

Faizsiz Ev Kredisi vermeyen, ancak krediye yüklediği faizle evin bedelini iki katına çıkaran ve krediyi alabilmek için ağır şartlar getiren faizli kurumların aksine, Katılımevim’e katılabilmek için hiç bir şart yoktur.

Hayallerdeki ev ya da arabaya sahip olabilmek için, Türkiye’nin her yerinden faiz ve vade farkı ödemeden tasarruf modellerine katılmak mümkündür. Şirket politikası gereği, her iki tarafın ve diğer katılımcıların haklarını güvence altına almak amacıyla, katılımcının gelir durumu incelenip, mercek altına alınmaktadır. Bu tamamen tüm katılımcıların zarara uğramaması için zorunluluk gerektiren bir durumdur.

Katılımevim Örnek Hesaplama Tablosu

Katılımevim, ev ya da araba almak için seçilen faizli kurumlardan farklıdır. Faizli kurumlardaki peşinat zorunluluğu, vade farkı, faizin aksine Katılımevim güvencesiyle birikimlere faizsiz finans desteği sunulmakta, vade farkı alınmamakta, peşinat ise kişilerin mali durumuyla alakalı olarak kendi seçimi olmaktadır.

Ayrıca faizli kurumlarda taksit erteleme ya da gecikme olduğu anda kişiler zarara uğrarken, Katılımevim erteleme hakkını vererek, kişilerin bir kaç ay maddi olarak rahat nefes almalarını sağlamaktadır.

Örnek hesaplama tablosu

Katılımevim                                Faizli Kurum

Evin bedeli                            100.000 TL                                    100.000 TL

Peşinat                                       Yok                                                    Var

Taksit tutarı                               1.666 TL                                        2.989 TL

Katılım bedeli                           10.000 TL                                          –

Faiz                                                 Yok                                             79.340 TL

Toplam Bedel                            110.000 TL                                  179.340 TL

Görüldüğü gibi faizli kurum ile Katılımevim’deki evin bedeli arasında epey bir fark bulunmaktadır. Bunda faizli kurumda uygulanan faize ödenen miktar ve taksit oranının yüksekliği aradaki farkın nedenini açıklamaktadır.

Örnek hesaplamada belirtilen katılım bedeli peşin miktar üzerinden hesaplanmış olup, cüz’i olan bu miktarın bedele katılması bile, aradaki farkı kapatmamaktadır. Faizin manevi ve maddi sıkıntısını yaşamamak için Katılımevim bünyesine katılmak en akıllıca yol olacaktır.

Katılımevim Araba

Günümüz koşullarında araba lüks olmaktan çıkmış, özellikle mega şehirlerde zorunluluk haline gelmiştir. Ancak araba sahibi olmak isteyen kişiler, bugüne kadar yine faizli kurumları tercih etmiş, araç faiziyle birlikte ederinin çok üstünde bir miktara gelmiştir.

Ayrıca, araba, ev gibi zamanla değer kazanan bir yapıda değil, modeline bağlı olarak değer kaybeden bir yapıdadır. Bu nedenle, faizle alınan vadeli araba kişiye ekstra maddi külfet getirmektedir. Taksitle araba almanın artık güvenli bir yolu vardır. Katılımevim tıpkı konutta olduğu gibi araba kampanya modelleri ile kişileri araç sahibi de yapmaktadır.

Katılımevim farkıyla faizsiz senetle araba almak çok kolay. Böylece aracın değer kaybı olmadan, faiz eklenerek ederinden fazla miktar ödemeden ve aracın borcun ödeme güçlüğü çekildiği anda satılması riskine girilmeden almanın yolu Katılımevim’den geçer.

Katılımevim Şubeleri

Kişilere hayallerindeki ev ya da araba sahibi olma imkanı sunan Katılımevim, Türkiye’nin f-dört bir yanında süren alt yapı çalışmasıyla, her geçen gün kendini geliştirmektedir. İstanbul merkezli firma, Gaziantep, Bursa, Kocaeli, Konya, Diyarbakır, Ankara, Samsun ve Kayseri’de şubeleri bulunmaktadır. Bunun haricinde müşteri temsilcileri yolu ile ya da Katılımevim internet sitesindeki formu aracılığıyla ulaşım sağlamak mümkündür.