Ana Sayfa Kira Öder Gibi İstanbul’da ev sahibi olmak

İstanbul’da ev sahibi olmak

Taşı toprağı altın olarak nitelendirilen İstanbul’da ev sahibi olmak büyük bir ayrıcalıktır. İstanbul çok güzel ve çekici bir kent. Ülkemizin ve hatta dünyanın birçok yerinden insanlar göç ederek İstanbul’a yerleşmektedir. Nüfusu 16 milyona ulaşan metropolün herhangi bir yerinde alınan ev değerlidir. Bazı semtlerin çok değerli olduğunu ise ayrıca kabul etmek gerekir.

İstanbul’da orta halli bir yerde oturmak için 2 binin üzerinde kirayı gözden çıkarmak gerekir. Her ay aile bütçesini ciddi etkileyecek bu miktarı farklı şekillerde değerlendirerek Kiradan kurtulmak mümkün olabilir. İstanbul’da yaşayanlar için çok farklı ev alma yöntemi bulunmakta. Faizli- faizsiz, peşinatlı- peşinatsız, kredili- kredisiz seçenekler arasından en uygun olan yönteme karar verilerek yola çıkılmalıdır.

İstanbul’da Faizli Sistemle Ev Almanın Dezavantajları

Faiz, bankaların konut kredisinde uyguladıkları yöntemdir. Kişi aldığı miktarı değil, faiz oranı, dosya masrafı, ekspertiz ücreti gibi ek kalemlerin de eklendiği miktarı geri ödemektedir. Faiz, borç olarak alınan paranın üzerine para eklenerek geri ödenmesidir. Faiz oranları ülkemizde çok yükseldiği için konut kredisiyle ev almak zannedildiğinden daha fazlaya mal olmaktadır.

Konut kredisi almak isteyenler taksitle ev alma mantığıyla hareket etmektedir. Yani her ay ev sahibine ödeyeceğim 2 bin lirayı bankaya ödeyerek en azından kendi evimde otururken ev sahibi olurum diye düşünürler. Bir yönüyle mantıklı fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı dezavantajlar vardır. Bunlar;

  • Evin değerinin en az %20’sini peşin olarak vermeniz gerekecek.
  • Faiz oranlarından dolayı 200 bin olarak çektiğiniz krediyi yaklaşık olarak 400 bin olarak ödeyeceksiniz
  • Dosya masrafı başta olmak üzere boşa birçok kalem adı altında para ödenecek
  • Uzun yıllarca borçlu kalacaksınız

Peşinat Olmadan İstanbul’da Ev Alınır mı?

Peşinat olmadan İstanbul’da ev alınabilir. Faizsiz, kredisiz, Peşinatsız ev alma sistemleri ülkemizde son zamanlarda çok fazla geliştir.  Birkaç yıl önce sadece bir kurumla başlayan bu sistem çok fazla talep gördüğünden hızla gelişmekte. Aslında bu kurumların ana mantığı annelerin altın günüdür. Altın gününün kurumsallaşmış halinde insanlar bir araya gelip birikim yaparlar. Her ay noter huzurunda çekilen kuraya göre birileri evini alır. Kişi evini alacağı miktarın taksitini ve vade sayısını kendi belirlediği için sıkıntı yaşamadan ödemelerini yapar ve ev sahibi olur.