Ana Sayfa Ev Kredisi Hemen Ev Sahibi Olun

Hemen Ev Sahibi Olun

Ev almak herkesin en büyük hayallerinden biridir. Her ay kira ödemek ve ev sahipleri ile uğraşmak istemeyen pek çok işi bankaların konut kredisi ile hayallerine hemen kavuşma şansını yakalamaktadır. Konut kredilerinin sağladığı bu kolaylık sayesinde uzun yıllar çalışıp birikim yapmaya uğraşmaya gerek kalmadan kısa sürede yeni evinizde yaşamaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizde hizmet veren bankaların hemen hepsi müşterileri için ev kredisi kullandırmaktadır. 120 aya varan vade seçeneği ile yaşamınızı askıya almadan bütçenize göre ayarlanmış taksitler ile zorlanmadan kredileriniz kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Konut kredisi kullanmadan önce mutlaka bankaların size sunduklarını değerlendirmelisiniz. Çünkü küçük farklılıkların büyük etkileri söz konusu olabilmektedir.

Araştırmalarınıza en uygun konut kredisi veren bankaları listeleyerek başlamalısınız. Bu aşamada internet oldukça faydalı olacaktır. Bankaların kendi internet siteleri veya kredileri özel olarak sıralayan ve taksit miktarınızı görebileceğiniz çok sayıda internet sitesi bulunmaktadır. Konut kredisi için en uygun seçenek değerlendirmenize ilk olarak müşterisi olduğunuz banka ile başlamalısınız.

Bankalar kendi müşterilerine faiz indirimi veya başka ekstra indirimler yapabilmektedir. Bu da ilk adımdan kara geçmeniz demektir. Ayrıca müşterisi olduğunuz banka için ekstra evrak düzenlemeleri yapmanıza çoğu zaman gerek kalmamaktadır. Konut kredisi başvurunuz çok daha kısa sürede sonuçlanır. Farklı banka seçeneklerinde evrak düzenleyip başvurduktan sonra bir müddet beklemek gerekmektedir. Banka kredi notunuzu, kara listede olup olmadığınızı değerlendirerek gerekli cevabı size vermektedir.

Bankalarda konut faizleri 0,87 ile 1,01 arasında değişmektedir. En fazla 120 ay vade seçeneği ve dosya masrafı, ipotek, sigorta, dask gibi ekstralarda söz konusu olabilmektedir.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Her bankanın konut kredi faizleri ve uyguladıkları ekstra masraflar farklılıklar gösterebilmektedir. 2014 yılında kredi kullananları korumak amacı ile dosya masrafları için yasal oran 0,005 olarak belirlenmiştir. Yani 125 bin liralık bir konut kredisi kullandığınız zaman dosya masrafınız 625 lira olmaktadır.

Ayrıca kampanya zamanlarında konut kredisi kullanan müşterilerinden dosya masrafı almayan bankalarda bulunmaktadır. Hesaplamayı yaparken bu dönemleri de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Banka Ev Kredisinin Tamamını Öder mi?

Banka almak istediğiniz gerçek değerinin sadece %75 civarında bir kısmını karşılamaktadır. Bu nedenle kalan kısmı için ekstra olarak ihtiyaç kredisi sunan bankalar bulunmaktadır.