Ana Sayfa Ev Kredisi Hangi Evler Konut Kredisine Uygun?

Hangi Evler Konut Kredisine Uygun?

Günümüzde artan konut fiyatları nedeniyle ev sahibi olmak olukça zordur. Yeterli parası olmayan ve konut sahibi olmak isteyen kişiler, alternatif yöntemlere yönelmektedir. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni bankalardan kredi almaktadır. Farklı bankalar çeşitli şartlar altında konut kredisi vermektedir. Konut kredilerinin alınabilmesi için çeşitli gereksinimlerin karşılanması gerekmektedir. Konut kredisi başvurularının kabul edilmesi için gerekli olan evraklar vardır.

Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilk dikkat etmesi gereken konu alınacak evin özellikleridir. Kredi alınacak evin sahip olması gereken çeşitli özellikler bulunmaktadır. Kredi ile satın alınacak evin kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu bulunması gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayan evler için bankalar kredi vermemektedir. Bankalardan ev kredisi alınabilmesi için alınacak evin iskanının alınmış olması gerekmektedir.

Konut Kredisi İçin Gereken Evraklar

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyen kişilerin bazı evrakları temin etmesi gerekmektedir. En uygun konut kredisi almak isteyen kişiler, bankaların sunduğu şartları karşılayarak kredi alabilmektedir.  Alınacak evin tamamının kredi ile ödenmesi mümkün değildir. Bu konuda banka ekspertizlerin belirleyeceği fiyat oldukça önemlidir. Görevliler tarafından yapılan ilgili hesaplamalardan sonra verilecek kredi miktarı belirlenecektir.

Kredi almak isteyen kişilerin bazı belgeleri hazır bulundurması gerekmektedir. Alınmak istenen evin tapu belgelerinin bulunması gerekmektedir. Bankalar tarafından tapu üzerinde araştırma yapılmaktadır. Aynı zamanda iskan, kat mülkiyeti ve kat irtifakı gibi belgelerin de hazır olması gerekmektedir. Bankalar, kredi ile alınmak istenen evin depreme karşı dayanıklı olması istemektedir. Bu nedenle emlak konut kredileri için deprem sigortası belgeleri de istenmektedir.

Konut Kredilerine Başvuru Şartları

Bankaların sunduğu konut kredilerine başvuru yapılabilmesi için çeşitli şart bulunmaktadır. Başvuru yapacak kişilerin 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Aynı zamanda aylık gelirin resmi olarak belgelenmesi gerekmektedir. Bankaların konut kredisi hesaplama konusunda dikkat ettiği çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bu nedenle gelir belgeleri, SGK dökümü ve maaş bordrosu gibi belgelerin bankalara sunulması gerekmektedir. Bankaların sunmuş olduğu krediler için gerekli şartları karşılamayan kişiler, Katılımevim tarafından sunulan konut kampanyalarından yararlanarak ev sahibi olabilmektedir.