Ana Sayfa Kira Öder Gibi Faizsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Faizsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Banka veya benzeri kurumlardan borç olarak alınan paranın, kullanımına karşılık alınan paraya karşı verilen ücrete faiz denir. Kiradan kurtulmak isteyenlerin bir dönem yoğun olarak kullandıkları konut kredisinde faiz bulunmaktadır. Ev sahibi olmak için konut kredisi alınınca geri ödemedeki vade farkına ve faiz oranına göre fiyatı artmaktadır. Artan taksit tutarı ödemenin aileye yük olmasına neden olmaktadır.

Ekonominin durumuna göre faiz oranları değişse de yine de alınan paradan yüksek ödeme yapılacağı kesindir. Faizsiz ev almak maddi olarak daha uygundur. Son dönemler deki yüksek faiz oranları ev almak isteyenleri faizin olmadığı diğer yöntemlere yönlendirmektedir. Faizsiz yöntemler arasında;

  • Katılım bankalarından konut kredisi almak
  • Dayanışmaya dayanan kura yönteminin kullanıldığı kurumların sistemine girmek

Katılım Bankalarından Taksitle Ev Almak

Ülkemizde bankalar faizli ve kar payı ile hizmet verenler olmak üzere iki türlüdür. Faizin olmadığı bir kurumdan ev almak isteyenler için katılım bankaları güzel bir seçenektir. Katılım bankaları, müşterileri ile kar ve zararda ortaklık yaparlar. Kredisiz ev almakta zorlanacak olanlar evin peşinatını hazırlayarak katılım bankalarına başvurabilir. Ülkemizde, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Albaraka Türk, Ziraat Katılım ve Kuveyt Türk gibi banklar faizsiz konut kredisi vermektedir.

Katılım bankalarına nüfus cüzdanı ve alacağı evin tapusu veya ruhsatı ile başvuranlar uygun taksitlerle evini satın alabilir. Katılım bankaları müşterinin alacağı evi öncelikle kendi satın alır. Sonrasında taksitle ev alma durumunu kolaylaştırmak için müşterisine kar payını ekleyerek satar. Satışlar taksitle gerçekleşir.

Altın Günü İle Ev Almak

Altın günü ile eve eşya alınır fakat ev almak mümkün mü? Bu sorunun cevabını araştıranlar faizsiz, kredisiz, peşinatsız ev almak isteyenler için altın gününü geliştirmiştir. Standart altın gününde her ay bir kişiye toplamda ödeyeceği ücret toplanarak verilir. Dayanışmaya dayalı olan kurumlarda kişi alacağı evin fiyatını ve kaç ayda ödeyebileceğini kararlaştırıp, gruplardan birine dahil olur.

Her ay gruptaki kişiler arasında noter huzurunda kura çekilir. Kura neticesine göre çıkan kişiye evinin ücreti verilir. Kura ilk ayda çıkabilir. Son ayda da çıkabilir. Kura ile evini alan kişi kira öder gibi evinin taksitlerini ödemeye devam eder.