Ana Sayfa Kira Öder Gibi Faizsiz Ev Sahibi Olma Yöntemi

Faizsiz Ev Sahibi Olma Yöntemi

Ülkemizdeki milyonlarca insan ev sahibi olmak için çalışmaktadır. Ev fiyatlarının yükselmesi kiradan kurtulmak için sadece çalışmanın yeterli olmayacağını göstermektedir. Çalışıp mantıklı tasarruflar yaparak birikim yapılmalıdır. Maddi geliri belli bir seviyenin üzerinde olanlar birikim yapıp peşin para ile ev sahibi olabilirler. Oysaki dar ve orta gelirli vatandaşlar için daha farklı yöntemlere ihtiyaç vardır.

Birikimi yapamayan fakat her ay aile bütçesinin büyük bir kısmını kiraya yatırmaktan yorulanlar ev almak için öncelikle kredilere bakmaktadır. Bir dönem fazlaca kullanıldığından konut kredileri ilk akla gelendir. Konut kredilerini ilk alırken ödeyebileceğini düşünenler zaman geçince ödemekte yorulabiliyor. Kredilerde faizin olması ve faiz oranlarının yükselmesi insanlara kredisiz ev alma yöntemlerini daha cazip göstermektedir.

Kredi Almandan Ev Sahibi Olmak Mümkün mü?

Eskiden insanlar ev alırken birbirlerinden borç alırlardı. Altın veya döviz üzerinden alınan borçlar biriktirdikçe ödenirdi. Ev almak bundan birkaç yıl öncesine kadar borçla veya konut kredisi alınarak daha kolay gerçekleşirdi. Ev fiyatlarıyla birlikte yükselen faiz oranları kiracıya ev sahibi olmanın hayal olacağını göstermektedir. Oysaki ev almak için sadece faizli konut kredileri yoktur.

İslam dininin faizi yasaklamaktadır. Alınandan çok daha fazlasının geri ödenmesi faizli konut kredilerine insanların bakış açısını değiştirdi. Günümüzde katılım bankaları Faizsiz ev almak için konut kredisi vermektedir. Katılım bankaları diğer bankalar gibi peşinat talep etmektedir. Fakat faizle işlem yapmazlar. Katılım bankalarında faize göre çok düşük olan kar payı olduğundan geriye ödemesi daha kolaydır.

 Toplu Konutlarda Faiz Var mıdır?

Faiz olmadan ev almak istiyorum diyenler için dayanışmayla hizmet veren kurumlar yardımcı olmaktadır. Bu kurumlarda faiz ve peşinat yoktur. Kişi istediği yerden istediği fiyattan ev alabilmek için kurumların gruplarından birine dahil olur. Annelerin altın günü mantığı ile işleyen kurumlarda her ay kura çekilerek bir kişi ev sahibi yapılır. Gruptaki herkes ödemesini bitirip ev sahibi oluncaya kadar kuralar devam eder.

Bu kurumların dışında Toplu Konut projeleri de Taksitle ev alma için güzel bir yöntemdir. TOKİ projelerinde faiz yoktur. Fakat ödemeler 6 ay sabitlenir. 6 ay sonrasında enflasyondaki artışa göre yeni ödeme planı yapılır. Toplu konutlarda istenen peşinat diğerlerine göre çok daha azdır.