Ana Sayfa Ev Kredisi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır, Formülü Nedir?

Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır, Formülü Nedir?

Bankalardan sık sık işlem yapan ve yatırım odaklı çalışan yatırımcıların bilmesi gereken konuların başında faiz hesaplama konusu gelmektedir. Faiz hesaplamalar; basit faiz hesaplama ve bileşik faiz hesaplama olarak ikiye ayrılmaktadır. Bankalar, borç veren taraflar ve borç alan taraflar bu kavramları ve hesaplamaları bilmelidir. Finans sektöründeki matematiğin ana kavramları arasında faiz bulunmaktadır. Yalnızca anapara ile hesaplanan faiz türüne basit faiz ismi verilmektedir. Örneğin; 1000 TL tutarında paranın 6 ay vade süresince ve yıllık yüzde 10 oranlı faize yatırılması durumunda kazanılacak tutar 50 liradır.

Basit faizin hesaplanması; yatırılan anaparayla, belirlenen faiz oranının vade süresi ile birlikte çarpılıp 100’e bölünmesiyle yapılmaktadır. Bileşik faiz hesaplamaları ise basit faiz hesaplanmalarına göre farklıdır. Faiz hesaplamaları; vade süresi, kredi faiz oranları ve anaparaya göre değişiklik göstermektedir. Bileşik faiz hesaplaması; vade süresi boyunca kazanılan faiz tutarının asıl paraya eklenilmesi durumlarında kullanılmaktadır.

Banka Mevduatı Nedir?

Vatandaşların veya tüzel kişiler, bankalar ile çalışma halindedir. Bu kişilerin işlem yapmak için belirli bir zaman sonra veya istediği anda çekmek için bankaya yatırdığı para mevduat ismi verilmektedir. Eğer bankaya yatırılan para belirli bir faiz tutarı karşılığında yatırılmışsa ve yatırılan paranın bir süre çekilmeme sözü verilmiş ise vadeli mevduat ismi verilmektedir. Kredi hesaplama ve çeşitli faiz hesaplamalarda mevduat hesapları kullanılmaktadır.

Döviz cinsi veya Türk lirası olarak yatırılan paraları kapsayan mevduat hesapları her türlü banka işlemlerinin yapıldığı hesaplardır. Mevduat hesapları ile para yatırma, para çekme, havale ve EFT gibi her türlü işlem yapılabilmektedir. Bankaların sunduğu bireysel bankacılık işlemlerinin tamamından bu hesap türüyle yararlanılabilmektedir.

Faiz Hesaplama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basit ve bileşik faiz hesaplamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Basit faiz hesaplama formüllerinde faiz yıllık olarak hesaplanır. Paranız aylık faiz olarak yatırılmışsa aylık faizin 12 ile çarpılması gerekmektedir. Günlük basit faiz hesaplaması yapılırken ile çıkan faiz oranının 365 ile çarpılması gereklidir. Bankalar faiz hesaplaması yaparken yıllık süreyi 365 gün olarak kabul eder. Fakat kredi hesaplamalarında bu süre 360 gün olarak kabul edilir.