Ana Sayfa Kredisiz ev Ev Sahibinin Kiracıya Karşı Hakları Nelerdir?

Ev Sahibinin Kiracıya Karşı Hakları Nelerdir?

Günümüzde ev sahibi olmak zor. Bin bir güçlükle edindiğiniz evinizi de kiraya verirken kılı kırk yarmak ve bazı şartlar koymak oldukça doğal bir durum. Kanunen, bir gayrimenkulün kiralanması durumunda tarafların üzerine düşen hak ve sorumluluklar belirlenmiştir. Her iki tarafında bu hak ve sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Aksi takdirde kanunen belirlenmiş yaptırımlar uygulanır.

Ev sahibi ile kiracı arasında gayrimenkulün kiralandığına dair bir sözleşme hazırlanır. Bu kira sözleşmesinde kira bedeli, kiralama süresi, kiracıya ev ile ilgili kısıtlamalar yer alabilir. Kira sözleşmesinde yer alan maddelere iki tarafında uyma zorunluluğu vardır. Bu kurallara uyulmadığı zaman her iki taraf içinde haklı sebepler ortaya çıkar.

Ev Sahibi Kiraya Verdiği Evi Satabilir Mi?

Son yıllarda kira öder gibi ev alma yöntemleri ile insanlar istedikleri yerde ev sahibi oluyorlar. Bu da evlerin kolay el değiştirmesine sebep oluyor. Bu durumda kiracıların aklına sıkça gelen soru ise “ Ev sahibi evi satar mı? ” oluyor. Bir gayrimenkulün kiraya verilmesi satılmasına engel değildir. Ev satıldığı takdirde yeni ev sahibi kiracıyı çıkartabilir. Tabi bu da belirli kurallara dayanıyor.

Ev Sahibinin Temel Hakları

Her ne kadar ev almak zor olsa da bir gayrimenkul edinmek için birçok yol var. Edindiğiniz taşınmazın sahibi olarak da temel haklara sahipsiniz.  Kanunen belirlenen sınırlar içerisinde kiranıza zam yapabilirsiniz. Kanununda yer alan sebeplerden dolayı kiracının evinizi veya iş yerinizi tahliye etmesini isteyebilirsiniz. Kiracınız ödeme yapamıyorsa ya da komşuları ile ilişkileri uygunsuzsa tahliye isteyebilirsiniz.

Ev Sahibi Hangi Durumlarda Sözleşmeyi Fes Edebilir?

Ev sahibi senetle ev alma yöntemini kullanarak bir taşınmazı aldığında bu evi kiraya verirse büyük olasılıkla senetleri kira geliri ile ödeyecektir. Bu durumda kirasının zamanında ödenmesini istemek en doğal hakkıdır ve kanunen de zorunludur. Kiracı kirayı ödemezse ev sahibi yazılı olarak bir süre bildirir. Bu sürenin sonunda kira ödenmezse ev sahibi sözleşmeyi fes edeceğini bildirir.

Kiracı evi özenli kullanmaz, komşulara saygılı davranmaz, yan ödemeleri gerçekleştirmez ise ev sahibi süre verir ve uygunsuzlukların giderilmesini ister. En az otuz günlük sürenin bitiminde durum düzelmezse sözleşmeyi fes edeceğine dair bildiride bulunabilir. Bu bildirimlerin noter kanalı ile yapılmasında fayda vardır.