Ana Sayfa Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Faizsiz Yöntemi

Ev Sahibi Olmanın Faizsiz Yöntemi

İnsanlar kiradan kurtulmak ve kendi evinin sahibi olmak için çok çalışarak para biriktirmeye uğraşmaktadır. Maaşın çoğunu kiraya yatırmak ise pek çok kişi için can sıkıcı bir durumdur. Ancak bu konuyla alakalı ilgililerini sevindirecek çeşitli yöntemler de mevcuttur.

Bunlardan biri bankalardan faizsiz ev seçeneğiyle ev sahibi olmaktır. Diğeri ise faizsiz sistem kapsamında satış yapan kurumlar ile anlaşmaktır. Bu yöntemlerde müşterilerin peşinat ve gelir durumlarına uygun olacak şekilde ödeme planları hazırlanıyor ve satın alınmak istenen evin temin edilmesi sağlanıyor.

Firmalar aracılığıyla faizsiz satılık daireler alınacaksa dikkatli olmakta fayda vardır. Zira bu firmaların yasal bir güvence sunmaları gibi bir durum söz konusu olmadığından, bu yönleriyle bankalardan da ayrılmaktadır. Çalışma usulleri birbirleri ile benzerlik taşıyan bu kurumlar, imece yöntemleriyle müşterilerine ev desteği sağlamaktadır. Ancak hak kaybı gibi, istenmeyen durumların yaşanmaması için, firmanın alanında tanınmış ve doğru bir kurum olmasına dikkat edilmelidir.

Faizsiz Ev Almanın Avantajları

Pek çok insanı konut sahibi yaptırmış olan bu sistemde faizsiz ev almanın bazı dezavantajları olduğu gibi pek çok avantajı da bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları şöyledir:

  • Kredi ile alınması uygun olmayan ev veya arsa benzeri gayrimenkullerin satın alınması imkanı doğar.
  • Sisteme giriş, düşük peşinatla olabileceği gibi peşinatsız da gerçekleştirilebilir.
  • Kiracıya ev alma imkanı sunan bu sistemde, mevcut araba ya da arsanın teminat olarak sunulması mümkündür.
  • Sistemin bir parçası olunduktan sonra belirtilmeyen, artı masraflarla karşı karşıya kalınmaz.
  • Yakın zaman içinde hakkında yasal takip yaşamış kişiler bile sisteme dahil olabilmektedir.

Faizsiz Ev Sistemi Özellikleri

Bu sistem insanlara faizsiz ev alma imkanı verdiğinden pek çok kişinin tercihidir. Evin toplam maliyetine bakılarak tercih yapıldığından ödemler uygun olacaktır. Bankalarda verilen uygun kredi seçeneklerinde yaklaşık %20 peşinat istenmektedir. Bu sistemde ise peşinatın yerine %10 miktar kadar organizasyon ücreti ödenmektedir.

Bu nedenle peşinat bulmakta sıkıntı çekenlerin kolaylıkla başvuracağı bir yöntemdir. Firmaların alacakları komisyon miktarı, kurumdan kuruma değişebilmekle beraber, genellikle alınacak evin değeri üzerinden organizasyon ücreti %7 ile %12 arasında seyretmektedir.