Ana Sayfa Kredisiz ev Ev Sahibi Hangi Durumlarda Kiracıya İhtar Çekebilir?

Ev Sahibi Hangi Durumlarda Kiracıya İhtar Çekebilir?

Borçlar Kanunu’nda yer aldığı gibi ev sahibinin kiracıya ihtar çekebilmesi için geçerli sebepleri olması gerekir. Kira kontratında belirtilen tarihte sözleşme sona erer. Eğer bir tarih bildirilmemiş ise yasal sürece uygun olarak fesih işlemleri gerçekleştirilmelidir. Ev sahibi olmak kolay değil, özellikle bir taşınmaz sahibi olabilmek için uzun süre bekleyip, taksitlerini hala ödemeye çalışıyorsanız.

Kiracılar lehine birçok kolaylık taşıyan kanun ev sahiplerini de düşünmüş. Kira sözleşmesinde belirtilen ve kanunda yer alan hak ve sorumluluklar var. Taksitle ev almak isteyenler ödemelerini kolaylaştırmak için evlerini kiraya verirken oluşabilecek anlaşmazlıklar sonucunda ne gibi hakları ve sorumlulukları olduğunu bilmek istiyorlar.

Ev Sahibi Eve İhtiyacı Varsa Kiracıyı Çıkarabilir Mi?

Birikmiş paranız vardı, faizsiz ev al organizasyonlarından yararlanarak bir ev sahibi oldunuz. Aldığınız mülkte kira sözleşmesi devam eden bir kiracı ikamet ediyor. Bu durumda ne yapmalısınız? Gayrimenkulü satın aldığınız tarihten itibaren bir ay içinde ihtarname çekebilirsiniz. İhtarnameyi takiben altı ay sonra dava açma hakkınız doğar. Altı ayın sonunda bir ay içinde dava açmanız gerekir.

Son yıllarda gayrimenkul satın almak için sıkça kullanılan kira öder gibi sistemi ile bir ev sahibi oldunuz. Kiraya vererek taksitlerini ödeme yolunu seçtiniz. Daha sonra kendinizin, eşinizin, çocuklarınızın veya ebeveynlerinizin ev ihtiyacı ortaya çıkarsa kiracıyı çıkarabilirsiniz. Kira sözleşmesinin bitiminden sonra bir ay içinde dava açabilirsiniz.

Kiracı Kirayı Ödemiyorsa Dava Açılabilir

Ev sahibi kiracı arasında yaşanan sorunlar ister istemez insanı ev almak yolunda motive ediyor. En fazla oranda yaşanan anlaşmazlık ise kira bedelinin ödenmemesidir. Borçlar Kanunu’na göre, kira sözleşmesi uyarınca kiracı kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Ödemeler yapılmıyorsa bir yıl süresince ev sahibi iki defa noter kanalıyla ihtarname göndererek dava açabilir. İhtarname göndermediyse sözleşmenin sonlanmasını beklemesi gerekir.

Kira sözleşmesinin bittiği tarihten itibaren bir ay içinde doğrudan dava açılabilir. Aynı belediye sınırları içinde kiracıya ya da eşine ait oturabileceği bir evi varsa, ihtarnameye gerek duyulmadan dava hakkı ortaya çıkar. Genel olarak çoğu durumda, dava öncesi, ihtarname göndermek gerekir. Kiracınızı tahliye etmek istediğinizde mutlaka bildirimde bulunmalısınız. Bildirimlerin yazılı olarak ve yasal yollarla yapılması gereklidir.