Ana Sayfa Ev Kredisi Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

A young couple in love in front of their new home

Ev almayı düşünen çoğu kişi ilk etapta bankaların konut kredisini araştırmaktadır. Konut kredisi; kamu ve özel bankalar tarafından, güncel faiz oranları ile, evin değerinin %70’inin kredi olarak verilmesidir. Verilen bu kredi, kredi çekmek isteyen kişinin gelir durumuna ve evin değerine göre farklı vade seçenekleri ile belirlenen miktarda ödenmektedir. Ev almak istiyorum diyenleri yakından ilgilendiren konut kredileri güncel faiz oranları ile verilmektedir. Bankadan çekilen konut kredileri kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür. Konut kredisi nasıl çekilir?

Ev Almak İçin Konut Kredisi

Ev almanın kolay yolları arasında olan konut kredisi ile ev almadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kredi başvurusundan bankaların kredi faiz oranları araştırılmalıdır. Farklı bankaların sunduğu avantajlı fırsatlar değerlendirilmelidir.
  • İnternet ortamından yapılan araştırmalar tam net olmadığı için faiz oranlarını ve vade seçeneklerini görüşmek için banka yetkilisi ile birebir görüşmek gerekmektedir.
  • Konut kredisinde faiz oranı önemlidir. Hele ki uzun vadede faiz oranları ödenecek miktar üzerinden etki etmektedir. Bu nedenle en düşük faiz oranı ile kredi çekmek gerekmektedir.
  • Mümkün ise ilgili banka ile faiz indirimi konusunda pazarlık yapmak gerekmektedir.

Taksitle ev alma konusunda yardımcı olan konut kredi başvurusu nasıl yapılır?

Konut Kredisi Başvurusu

Ev almak kendi evinin sahibi olmak isteyenlerin konut kredisi başvurusunu ilgili bankaya yapılması gerekmektedir. Bankalar kredi vermeden önce kredi başvurusu yapan kişinin gelir durumunu ve düzenini, kredi notunu araştırmaktadır. Kiradan kurtulmak için kredi başvurusunda istenen belgeler:

  • Kredi başvurusu yapacak olan kişinin kimliği
  • İkametgah bilgileri
  • Gelir beyannamesi
  • Ve kredi çekmek istediğine dair belgedir.

Kredi başvurusunda yapılan incelemeler sonrasında kredi onaylandığı vakit kredi miktarı olarak evin değerinin %70′ i banka tarafından ödenmektedir. Geri kalan %30’luk kısım kişinin peşinat olarak ödemesi gereken kısımdır. Kendi evim olsun diyenler peşinat olarak istenen %30’luk kısım için tekrar kredi çekebilmektedir. İhtiyaç kredisi adı altında çekilen bu kredi ile evin tamamı ödenmektedir. Bankadan çekilen kredi ise aylık düzenli taksitler halinde ödenmektedir.