Ana Sayfa Ev Kredisi Ev Kredisi İpotek Tahsis ve Fekki Ücretleri

Ev Kredisi İpotek Tahsis ve Fekki Ücretleri

Konut satın almak, herkesin en çok arzu ettiği şeyler arasında yer almaktadır. Ev Kredisi için yapılan başvurularda kurumlar, paralarını güvencede tutmak zorunda olduklarından dolayı bazı ekstra şartlar koşarlar. Bunların başında, satın alınacak konutun ipotek altına alınması gelir. İpotek tahsis ve fekki bedeli, bütün konut kredisi kullandıran kurumların talep ettiği ücretler arasında yer alır.

Konut kredileri geri ödeme planı yapılırken, ipotek ve fekki maliyetlere eklenerek hesaplama yapılır. Malın üzerine konulan şerh olarak da bilinen ipotek, borcun ödemesinin güvencesidir. Kredi alan kimse borcu bitene kadar ipotek olan mal varlığını satamaz. Katılım evim ayrıcalığı sayesinde konut kredisi en uygun şartlarda alınarak geri ödemelerde zorluk yaşanmaz.

Ev Kredisi İpotek Tahsis ve Fekki Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

İpotek tahsis masrafı, rehin alma işlemlerinde aracı olan kurumların yaptığı harcamalar karşılığında ödenen kısmıdır. Kredi kullanan kişiler, bu ödemeleri yapmayı baştan kabul ederler. Rehin işlemlerinde öncelikle taşınmaz malın, tapu sicilinden araştırması yapılır. İpotek için katılım evim adına senet taslağı hazırlanır. Tapu siciline kurum adına satılamaz şerhi yapılır. Böylece güvence sağlanmış olunur.

Bundan sonra tapuya gerekli olan ödemeler yapılarak, oradaki işlemler tamamlanır. Noter tarafından hazırlanan belgelerin resmi onayları yapılır. Rehin işlemlerinde aracı olan firmaya ödemesi kredi kullanan kişi tarafından yapıldıktan sonra işlem tamamlanır. Tek seferde ödenen ücret, konut kredisi hesaplama işleminden sonra aylık kredi borcu taksitlerin bölünür.

Ev Kredisi İpotek Tahsis ve Fekki Masrafları Ne Kadardır?

Katılım evim, kredi dosya masrafı hesaplarken, sabit olmayan ipotek tahsis ücretini de masrafların arasına ilave eder. Her taşınmaza göre farklı hesaplanması gereken ipotek bedeli, yıllık maliyet oranlarına yansıtılarak tüketiciden tahsil edilir. Konut kredisi hesaplama işlemlerinde, katılım evim tarafından konulan şerh, ipotek fekki bitene kadar devam ediyor. İpoteğin kalkabilmesi için borç bittikten sonra tapudan yazı almak gereklidir.

İpotek fekkini, katılım evime bildiren kullanıcılar bu sayede tapu üzerindeki satılamaz ibaresini kaldırabilirler. İpotek fekki yazısını almak için bir miktar daha ücret ödemek gereklidir. Bazı kurumlar, bu işlem için ücret almazken bazıları ise ipotek tahsis ücreti tutarında bir fiyat belirlerler. İpotek kaldırma ücreti olarak tanımlanan ipotek fekki, ev kredisi almak isteyenlerin ödemesi mecbur olan bir ücrettir.