Ana Sayfa Taksitle Ev Engelliler İçin TOKİ’den Ev Fırsatı

Engelliler İçin TOKİ’den Ev Fırsatı

Uygun fiyatla, uzun vadeli, küçük taksitler ile kiradan kurtulmak için TOKİ (Toplu Konut İdaresi) birçok ilde birçok proje sunuyor. Bu projelerden yararlanarak faizsiz kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda TOKİ engelli vatandaşlara, dul ve yetimlere, malulen emekli olanlara, gazilere ve şehit yakınlarına bu projelerde öncelik tanıyor. Projelerin hepsinde %5 oranında kontenjan ayrılıyor.

Engelliler TOKİ’ye Nasıl Müracaat Edebilir?

TOKİ projelerindeki engelli kontenjanından faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenler var. Öncelikle bu fırsattan yararlanmak için ev halkının toplam gelirinin iki bin altı yüz liranın üstünde olmaması gerekli. Çok küçük taksitlerle peşinatsız ev sahibi olmak için yapılması gereken; engelli kimlik kartı veya tam teşekküllü hastane raporu ile TOKİ’ye başvurmak.( Engel oranı en az %40 olmalı.)

TOKİ engelli kontenjanına başvuru yapacak olanların, projenin bulunduğu merkezde ikamet ediyor olması gerekli. Aynı zamanda taksitler bitene kadar bu evde ikamet etmeleri şartı aranıyor. Sözleşme koşullarına uymayıp, yanlış beyanda bulunanların sözleşmeleri iptal ediliyor.

Taksitle Ev Sahibi Olma Yöntemleri

TOKİ projeleri de sınırlı sayıda, koşulları yerine getirseniz bile ev sahibi olamaya bilirsiniz. Küçük birikimlerle, peşinatsız, kredisiz ev sahibi olmanın başka yolları da var. Gayrimenkul firmaları inşaat sektörünü hareketlendirmek için oldukça avantajlı kampanyalar düzenliyor. Ülke çapında bilinen, yıllarını bu sektöre adamış, büyük firmaların konutlarına dahi taksitle sahip olabilirsiniz. Birçok firma uzun vadeli, peşinatlı veya az bir peşinat ile senetle ev satışı yapıyor.

Uzun vadeli, peşinatsız senetle ev satışlarında belli oranlarda faiz uygulaması elbette yapılıyor. Hiç faizsiz, bütçenize uygun taksitlerle birikim yapmak veya ev sahibi olmak istiyorsanız o da mümkün. Kiracı ev sahibi olmak, kiradan kurtulmak için faizsiz ev yöntemlerini seçebilir. Bu sistem de kiracılara, kira yardımı da yapılıyor.

Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Faizsiz ev sahibi olmak için kurulan organizasyonlarda; peşinatsız, ara ödemesiz, kredisiz ev sahibi oluyorsunuz. İstediğiniz yerden, istediğiniz evi alabilirsiniz. Karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma temel alınarak kurulan bu firmalar, iki yüz aya kadar taksit imkânı sunuyorlar. Firmalar bu sistemde belirli oranda bir teminat alıyor. Minimum taksit ise 450-500 lira civarında. Benzer uygulamalar ile taksitle araba almak da mümkün.